ZagrajmyW na LetsPlej.pl

Pełna wersja: Jak stać się bardziej pewnym siebie? [Video+Tekst]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich użytkowników!
Postanowiłem stworzyć ten temat, aby pomóc wszystkim zebranym tutaj twórcom, a także innym ludziom w uzyskaniu pewności siebie. Pewność siebie jest bardzo ważną cechą, która pomoże wam nie tylko w tworzeniu filmów, ale też w życiu codziennym.
Film trwa 20min, gdzie omawiam swój przykład, a także podaję i rozwijam punkty, które uważam za doskonałe do poprawy swoich zdolności komunikacji z innymi. Punkty te, są niestety bardzo ogólne, ponieważ każdy człowiek z natury jest inny, jednak są dostosowane tak, aby pomóc praktycznie każdemu w osiągnięciu progresu.
Oczywiście pod filmem zamieszczam wcześniej wspomniane punkty w formie tekstu, wraz z krótkim omówieniem. Zachęcam jednak raz jeszcze do obejrzenia materiału wideo, choćby po to, aby dowiedzieć się z kim macie doczynienia, kim jest twórca tego artykułu.





Jak zwiększyć swoją Pewność Siebie?

1. Zaakceptuj samego siebie
Jest to pierwszy i najważniejszy punkt, w którym musicie stanąć przed lustrem, usiąść na łóżku i zrobić własny wizualno-mentalny rachunek sumienia. Nie oszukuj się i wyszukaj w sobie/na sobie wady, które ludzie mogli by zauważyć. Musisz zdać sobie sprawę właśnie z własnych wad i zaakceptować je, lub spróbować je zmienić jeśli to możliwe.
[PAMIĘTAJ! Nie ma ludzi idealnych!]
Wady wizualne, wynikające z genów i szeroko pojętej biologii są najczęściej nie do zmienienia. Musisz więc dostrzec te wady i je zaakceptować (zaakceptować siebie), lub (co jest możliwe) wykorzystać je jako swój atut.
[Patrz: Punkt #1 w materiale wideo, gdzie mówię również o swoich wadach]
Istnieją także wady wymowy, kłopotliwy charakter, skłonności do utraty równowagi (złość, agresja, itp.), etc. etc.
Na powyższe cechy mamy mniejszy lub większy wpływ, więc znajdź swoje cechy i staraj się nad nimi zapanować, zmienić, czy też wykorzystać jak w podpunkcie dotyczącym spraw wizualnych.

2. Ćwiczenia
Istnieje bardzo wiele rodzajów ćwiczeń poprawiających pewność siebie, jednak ja skupię się na tych, które uważam za najistotniejsze. Choć zanim je wymienię, chcę żebyście zrozumieli, iż ćwiczenia są po to żeby ćwiczyć a nie tylko o nich myśleć. Więc do dzieła!
-Rozmowa w miejscu publicznym (Chodzi tu o to, aby po prostu rozmawiać z kimkolwiek będąc w miejscu publicznym. Rozmowa ze znajomymi w autobusie na dziwne/niewygodne tematy, rozmowa z jakąś starszą panią na przystanku, nawet z rodzicami w sklepie, wszystkie te próby komunikowania, które wywołują u was pewną dozę niepewności, prędzej czy później sprawią, iż będziecie czuć się o niebo pewniej, będąc pomiędzy ludźmi.)
-Ćwiczenia przed lustrem (Jak sama nazwa wskazuje, w tym ćwiczeniu macie za zadanie stanąć przed lustrem, spojrzeć sobie w oczy i przemawiać na różne tematy. Z trzeciej osoby wygląda to strasznie głupio, jednak to ćwiczenie ma za zadanie pomóc wam w spojrzeniu na siebie z perspektywy drugiej osoby. Kiedy będziecie ze sobą rozmawiać, poznacie własną mimikę twarzy, jak zachowujecie się mówiąc pewne rzeczy, co jest waszą mocną, a co słabą stroną (niektóre mimiki u niektórych ludzi, wyglądają po prostu creepy, więc gdy się to zauważy, można to bardzo łatwo zmienić, właśnie poprzez trening przy lustrze). Jak to opanujecie, nie będziecie się bać rozmawiać z drugą osobą, lub grupą, gdyż doskonale będziecie zdawać sobie sprawę z tego, jak wasza twarz się przekształca, w trakcie wypowiadania się.
-Mówienie do siebie (Nic podchwytliwego, po prostu musicie mówić do siebie GŁOŚNO i wyraźnie. Ćwiczenie ma na celu trening mówienia. Jeśli nadacie sobie temat do rozmowy (omówienia), musicie tylko i wyłącznie ciągnąć dany temat, w sposób słyszalny (chociaż dla siebie). Ćwiczenie to ma na celu zniwelowanie możliwych zacięć w trakcie mówienia i poprawianie wymowy (niektóre wady wymowy powstają, poprzez rzadkie korzystanie z aparatu mowy).

3. Unikanie kalkulacji sytuacji
Nasz mózg ma jedną, bardzo wredną cechę. Kalkuluje naszą sytuację. Każdy zna to doskonale z autopsji, kiedy poznaje kogoś, jest w jakimś środowisku i w myślach zastanawia się czy ten temat, na który wpadł jest wystarczająco dobry do poruszenia, czy kogoś nie obrazi, czy nie wypadniemy głupio. Ten punkt ma na celu ujarzmienie tego typu myślenia i sprawienie, że pewniej będziemy wygłaszać słowa w towarzystwie.
[PAMIĘTAJ! Ten punkt ma na celu ujarzmienie kalkulacji danej sytuacji i w żadnym wypadku nie próbuję Ci wmówić, że nie należy myśleć w trakcie mówienia. Myślenie to podstawa!]
Nie ma na to jakiegoś specjalnego treningu, dlatego ten punkt, nie jest jednym z podpunktów do punktu drugiego (Ćwiczenia). Chyba najlepszym sposobem na unikanie kalkulacji, jest mówienie tego co ślina na język przyniesie i wyciąganie wniosków z własnych błędów/sukcesów w konwersacji. Popełniaj błędy, miej sukcesy i wyciągaj z nich wnioski, a w przyszłości będziesz dużo pewniejszy tego co mówisz.

4. Stawianie sobie poprzeczek
Poprzeczki, wyzwania - to jest to czego potrzebujesz! Niezależnie od tego, czym się chcesz zająć, czego nauczyć, musisz stawiać sobie nowe, coraz trudniejsze do wykonania cele, aby osiągnąć poprawę swoich zdolności. W tym punkcie będziesz musiał zdać sobie sprawę z tego, co Ci ciężko przychodzi i dążyć do wykonania zadania.
[PAMIĘTAJ! Nie śpiesz się, są rzeczy, które Cię po prostu mogą przerosnąć, a więc staraj się zwiększać dawki wyzwań minimalnie, a kiedyś nie będzie dla Ciebie problemem to, czego nie mogłeś wykonać wcześniej!]
Dobrym przykładem jest gra na gitarze (poruszana także w materiale wideo). Stawiasz sobie poprzeczkę, że chcesz zacząć grać. Kupujesz gitarę, łapiesz ją do ręki i brzędkasz. Kolejną poprzeczką jest nauka akordów, chwytów, co wykonujesz i stawiasz sobie kolejną poprzeczkę. Następnie uczysz się grania utworów, coraz cięższych, coraz cięższych, zmieniasz styl muzyki, uczysz się i uczysz, aż do momentu, gdy twoje umiejętności nie będą mogły być bardziej rozwinięte [co jest praktycznie nie możliwe] lub uznasz je za wystarczające.

5. Pielęgnuj swoje zdolności
Komunikatywność, charyzma i Pewność siebie, nie jest jazdą na rowerze. Wbrew pozorom można zapomnieć jak dobrze komunikować się z innymi ludźmi. Dlatego nie będę rozwijał zbytnio tego punktu, powiem tyle: ROZMAWIAJ i PIELĘGNUJ swoje zdolności!

To chyba tyle z mojego poradnika/kursu. Zapraszam do dyskusji w komentarzach pod filmem, a także tutaj. Jestem bardzo skory do rozmowy, do pomocy, do współpracy.
Dziękuję za obejrzenie/przeczytanie i życzę miłego dzionka :D
~DraqDras
Naprawdę świetny poradnik.
Na pewno pomoże mi punkt o unikaniu kalkulacji sytuacji, często mi się to zdarza oraz często dokucza.
Dużo razy myślałem nad tym, żeby nie stawiać sobie wyzwań bo nie podołam, ktoś będzie się ze mnie śmiał, ale postaram się zmienić po tym poradniku :)
Jeszcze raz dzięki wielkie :)
Fajny poradnik, ostatnio nagrywałem vloga, który był, jest i będzie raczej prywatny. Gadanie do kamery nie jest proste, myślę że te rady mogą pomóc komuś się przełamać. Ja dodam materiał ze swoją osobą dopiero kiedy uznam że jestem z niego w 100% zadowolony : D.
Bardzo się cieszę, że mój poradnik się wam spodobał : D

HannibalPlayground napisał(a):Ja dodam materiał ze swoją osobą dopiero kiedy uznam że jestem z niego w 100% zadowolony : D.
Nagrywaj dużo przed kamerą. Nawet nie musisz tego publikować, po prostu nagrywaj ^^ Oglądanie siebie i tego co się mówi na ekranie monitora, działa bardzo podobnie jak trening przed lustrem. Z czasem uznasz to za naturalne i będzie dużo, dużo łatwiej mówić do tego kawałka plastiku ze szkłami : D Pozdrawiam!