Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)

1 410
Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Witam :)

Poradnik mojego autorstwa dla osób nie mogących pozbyć się szumu podstawowymi i zalecanymi metodami odszumiania ;)

Może zacznę od wymienienia sprzętu na którym pracuję i ten poradnik robię. Otóż mikrofonem, którym nagrywam jest samson C01U, a więc przystępny, ale nie jakiejś super jakości mikrofon. Miałem na nim duże szumy i żaden konwencjonalny sposób i poradnik mi nie pomagał. Ano takiego mam laptopa, że nie wiadomo o co mu chodzi. Prawdopodobnie przyczyną jest brak uziemienia, jednak wymyśliłem pewien sposób i postarałem się temu uziemieniu zaradzić. Otóż sam wynalazłem dość nietypowy sposób, za który pewnie kilka osób mnie strolluje, bo powiedzą: "Odszumia się matole bezwzględnie przed masteringiem!" :) I koniec kropka. Dobra, dobra, macie świętą rację, tak właśnie się robi, ale... jak to nie działa, to co wtedy...? Wtedy pozostaje wypróbować mój niekonwencjonalny sposób. Oto on:
1) Nagraj sampel szumu na swoich ustawieniach i zapisz go -> ja zalecam od 48 kHz do 96kHz, 16 bitów i uwaga!!! W ustawieniach mikrofonu z domyślnej (przeważnie) -20dB zjeżdżamy do minimum czyli do 0 dB! To jest ważne. Nawet bardzo ważne. Do tego w panelu sterowania i dźwięku wchodzimy w mikrofon, jego właściwości i poziomy -> tam ustawiamy jego głośność na 50% (jak dla mojego samsona 50% jest wystarczająco dużo, jeżeli macie mniej czuły mikrofon lub cichszy, to automatycznie musicie ustawić więcej). Już tymi ustawieniami sporo szumu mniej :)
2) Nagraj ścieżkę dźwiękową, czyli swój głos. Ja to robię w programie audacity.
3) Na zapisany sampel szumu nałóż broadcast w programie adobe audition i zapisz go z inną nazwą, niż nagrany sampel w punkcie pierwszym. Przykładowo nazwa mojego sampla szumu to "szum (vol 50%, 96kHz, 16bit)", a szumu po broadcastingu to "szum B (vol 50%, 96kHz, 16bit)". Jak widzicie przed nawiasem dodałem sobie literkę B, co oznacza Broadcast i w tej chwili mam zapisany szum, którego nie pomylę ;)
4) Na nagraną ścieżkę dźwiękowa nałóż broadcast. (Także w adobe audition.)
5) Teraz wrzuć ścieżkę dźwiękową do audacity i sampel szumu po broadcastingu (czyli u mnie "szum B (vol 50%, 96kHz, 16bit)". Uzyskaj profil szumu i powtórz odszumianie na ścieżce dźwiękowej. (Pamiętaj, aby odznaczyć sampel szumu, i zaznaczyć nagrany głos)
6) Teraz wyrzuć szum po broadcastingu (małym krzyżykiem przy ścieżce dźwiękowej) i wstaw ten zwykły pierwszy sampel szumu (czyli u mnie "szum (vol 50%, 96kHz, 16bit)". I na nim uzyskaj profil szumu. Teraz na ścieżce powtórz usuwanie szumu :) UWAGA!!! Nie rób 2 razy odszumiania szumem po broadcastingu, bo drugie odszumianie bardzo negatywnie wpływa na barwę głosu i staje się taki jakby spod deski klozetowej :P Ten zwykły sampel szumu ma nam za zadanie doczyścić dźwięk, gdyż po odszumieniu pierwszym dźwięk nie jest czysty. Zostają malutkie deformacje w tle, co możecie sobie usłyszeć puszczając ścieżkę. Pierwszy sampel szumu na to ładnie doczyści nie naruszając barwy głosu, bo po prostu jest za mały, aby zdeformować ścieżkę. Czyli tą operacją usuniemy te malutkie szumiki ;)
7) Eksportuj ścieżkę i ciesz się swoim głosem (w miarę) dobrej jakości :)

Pamiętajcie, że każde nagranie musi być na tych samych ustawieniach, a z doświadczenia wiem, że one lubią się same zmieniać po odłączeniu mikrofonu lub zamknięciu systemu, dlatego więc przed rozpoczęciem każdego nagrania sprawdzajcie zakładkę "poziomy" czy nie skoczyło wam tam na 100%. Zalecam zakładkę "dźwięk" z panelu sterowania przeciągnąć na pulpit i stworzy nam się ikonka, w którą wejdziemy i mamy urządzenia działające, czyli głośniki, mikrofon itd. Komu by się chciało w panel sterowania non stop włazić? :P Dlaczego to mówię? Bo się naprodukujecie, nagracie coś, a później się okaże, że... o kurdeczka (żeby tylko takie słowo :P), nie te ustawienia. Skąd to wiem? Nie pytajcie... ;)

Uwaga!!!
Sposób jest wymyślony przeze mnie, a więc nowatorski i to bardzo. Nikt poza mną go nie stosuje, no chyba że teraz już ty ;)


Na koniec próbka właśnie po tym co opisałem na Samsonie C01U, a problemów z szumami miałem co nie miara ;/ Sam oceń jak to brzmi:

http://w707.wrzuta.pl/audio/54eINyyJaWl/zcrackowany

Przy każdym innym ustawieniu i kolejności mam duże szumy, że nie da się słuchać. Zrobiłem setki prób (poważnie) i doszedłem do czegoś takiego. I jak to oceniasz? ;)Mam nadzieję, że się komuś przyda ;)
1 +1

www
6
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Ostatnio mam zamiary powrócić do nagrywania, mam w tym doświadczenie dość duże.. ale nagrywanie dźwięku mi nigdy nie szło, może dlatego że miałem zazwyczaj słaby mikrofon - jak tylko zakupię jakiś mikrofon, odrazu będę sprawdzał w praktyce ten poradnik.
0 +1
8
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Mikrofon na USB i duże szumy? Musisz coś robić źle
0 +1

352
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Ja w ogóle się zastanawiam jak można mieć problemy z odszumianiem , przecież to jest tak proste i wystarczy chwilę przysiedzieć przy tym a przede wszystkim zrozumieć zasadę odszumiania ^^
1 +1

www
6
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
swc napisał(a):Ja w ogóle się zastanawiam jak można mieć problemy z odszumianiem , przecież to jest tak proste i wystarczy chwilę przysiedzieć przy tym a przede wszystkim zrozumieć zasadę odszumiania ^^
no wiem, tylko że jak mówiłem.. ja problemy z mikrofonami miałem bardzo duże, tak samo z odszumianiem.
0 +1
1 410
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
@swc
Jak masz uziemienie albo metalową obudowę to sobie swc możesz robić co chcesz. Jak nie rozumiesz pierwszego zdania, które jeszcze jest napisane tłustym drukiem, to niestety musisz wrócić się do podstawówki i naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie każdy ma warunki, żeby idealnie odszumić co nawet potwierdził Kern3l, że jego sposobem będę miał w tle buczenie. Więc jak chcecie nabijać posty to nie w tym dziale, bo ten nie dotyczy ogólnego odszumiania, tylko tego przypadku. Jak masz zamiar spamować i pisać: "ach odszumianie jest proste" to załóż sobie wątek spam i tam nabijaj posty, bo tu nic do tematu nie wniosłeś. Poza tym ten sposób potrafi ominąć brak uziemienia i jest pierwszym takowym sposobem bez kabelków podłączanych do grzejnika :)

@MinecraftRamzes
Tematów z moim odsuzmieniem na tym forum były ze 3. Trzeba było się tam wypowiadać, a nie powtarzać w kółko po raz tysięczny to co każdy powiedział. Zresztą na tyle to każdego stać. NIE NABIJAJ SOBIE POSTÓW W TYM TEMACIE, NIE SPAMUJ! Jak chcesz coś napisać to zrób to odnośnie poradnika.
0 +1

www
352
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Dlaczego masz taki ból dupy do mnie ? W każdym poście starasz się mnie pocisnąć, jakimiś marnymi tekstami z podstawówki. Masz jakieś kompleksy czy coś w ten deseń czy po prostu oceniasz mnie po jakimś marnym forum ? Ogarnij się, błagam bo płaczesz do mnie o to żebym ci powiedział jak odszumiać, nie dziękujesz za mój sposób po czym mówisz że robisz jakiś nic nie warty poradnik z którego 70% to mój sposób na który wpadnie średnio rozgarnięty letsplayer który chce polepszyć swoje materiały pod względem audio ^^
0 +1

www
1 410
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Czy ty musisz wszędzie spamować? Idź sobie nabij te 2 posty gdzie indziej. Ten wątek od tego nie jest. Poza tym nie widziałem, żebyś udzielił się w temacie gdzie np. udzielał się Kern3l i prowadziłem z nim rozmowę na temat odszumiania. Potrafisz tylko pisać pierdoły. Każdy twój post nie odnoszący się do tematu będę zgłaszać do usunięcia :) Koniec spamu w twoim wykonaniu w moich tematach.

P.S. Ból dupy to ty masz do mnie, że ci prawdę powiedziałem, że z nagrywania kawałka zardzewiałej blachy reżysera siebie nie zrobisz. No ale twoje wielkie ego pozwala ci na to i już się nim mianujesz ha ha.
0 +1

www
55
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Witam.

Nagrałem próbkę jako odpowiedź do Twojej.

Proszę o porównanie jakości :)

http://www.mediafire.com/?sj4btts37yb2tim


Użyłem:
- FL Studio
- Plugin Guitar Rig 5
* Vocal - Power Vocal - wyłaczone Echo
- Behringer C-1
- E-MU Tracker Pre Creative
- Końcowy plugin na pliku MP3 - Soundgoodizer

Pozdrawiam!
1 +1

www
352
RE: Nowy sposób odszumiania - dla tych, którzy nie moga sobie poradzić :)
Brzmi bardzo dobrze, o niebo lepiej od tamtego typa. :)
0 +1

www