G2A i kupowanie bez VATu

24
G2A i kupowanie bez VATu
Witam. Od stycznia tego roku w większości sklepów z grami trzeba płacić podatek VAT na terenie UE. W niektórych (np. Kinguin) lokalizacja jest wykrywana po IP i teoretycznie nie da się obejść tego podatku. Jednak na G2A przy kupowaniu można wybrać, w jakim państwie mieszkamy i zależnie od tego zapłacimy x% więcej. Można też wybrać, że mieszka się poza UE i wtedy nie płaci się VATu. I tu jest moje pytanie. Czy po jakimś czasie może ktoś się do nas przyczepić? :) Teoretycznie powinno się to płacić, ale ja chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce. Kupiłem już tak jedną grę i jak na razie policja mnie nie szuka, GROM nie wbił mi na chatę, ani nie zauważyłem wzmożonego ruchu helikopterów wojskowych nad moim domem ;) Jak z tym jest?
0 +1
536
RE: G2A i kupowanie bez VATu
No prawo łamać - łamiesz, lecz kto będzie cię swatował... Jakbyś kupował z 20k kodów, to mogliby się przyczepić. Poza tym jest TOR. :P
0 +1

www
179
RE: G2A i kupowanie bez VATu
A nie było przypadkiem tak że podatek od gier był zawsze? Kochany faszyzm UE znów wymyślił nowy przepis? Ktoś to potwierdzi?
0 +1

41
RE: G2A i kupowanie bez VATu
Coś tam obiło mi się o uszy, że od początku tego roku podatek dla osób fizycznych, które kupują usługi online (dystrybucje cyfrowe też w to wchodzą) jest naliczany na podstawie kraju nabywcy, a nie sprzedawcy. Czyli jak wcześniej strony z kluczami były zarejestrowane w raju podatkowym, to sprzedawali gry z podatkiem np.0% (dlatego tak tanio :) ), teraz nie ma znaczenia gdzie są zarejestrowani, a to że kupujący mieszka w PL to muszą odprowadzić 23%. Dotyczy to całej UE.

Być może coś lekko przekręciłem w niuansach, ale mniej więcej na tym polega problem. ;)
0 +1
www
24
RE: G2A i kupowanie bez VATu
@FaK3e tak, to jest nowy przepis UE wprowadzony na początku tego roku. Corle1 wszystko wytłumaczył.
0 +1
179
RE: G2A i kupowanie bez VATu
Jak jak kocham nasz suwerenny kraj - polska, wolny i wgl zajebisty i nikt nam żadnej obcej władzy nie narzuca :) A jak ten przepis się nazywa? Gdzieś o nim mogę przeczytać? Bo jeśli zmieniło się rolami, nabywca z UE musi zapłacić odpowiednik. VAT to może istnieje szansa to obejść :D

Stawki podatku, zgodnie z art.74 ustawy, wynoszą w przypadku: (kiedyś chyba było tak, ale chyba liczbowe było 19%, tak czy siak prawo unijne > prawo polskie)
Spoiler
0 +1

24
RE: G2A i kupowanie bez VATu
Niestety nie wiem jak to się nazywa i gdzie można o tym poczytać. Kolega mówił, że sklep musi odprowadzić VAT do państwa, w którym nabywca kupił grę.
FaK3e napisał(a):może istnieje szansa to obejść :D
Na G2A bez problemu można to obejść po prostu wybierając opcję zamieszkania poza UE.
0 +1
0
RE: G2A i kupowanie bez VATu
Nie wiem jak jest na g2a ale ja kupuje na fabrykakluczy i z ciekawości napisałem do supporta, czy muszę wybrać polski vat, napisała mi że mogę ale nie muszę mogę wybrać poza UE i nie będzie za to konsekwencji macie Screna z rozmowy jako dowód xd http://scr.hu/3iju/3iwcj Mam nadzieję że pomogłem ! :)
0 +1
4
RE: G2A i kupowanie bez VATu
szerwony napisał(a):Jak z tym jest?

No cóż, w teorii jest to zabronione, ale kto by się tym przejmował :P Raczej nikt nie będzie się czepiał tej jednej sprzedanej kopii.
0 +1

www
0
RE: G2A i kupowanie bez VATu
edytuję ponieważ nie miałem racji

Notatka od TheSebon, 02-04-2017 09:03:

* Usuwam końcówkę, bo prawdopodobnie był to reflink.
Na forum panuje "netykieta", że piszemy POPRAWNĄ polszczyzną tak BTW.

0 +1