Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu

4
Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
Siemka ! Bardzo często natykam się na pytania dotyczące Streamowania przy niskiej prędkości wysyłania, dlatego też postanowiłem stworzyć ten poradnik dla osób, które mają niską prędkość wysyłania z różnych nieistotnych przyczyn. Okej a więc chciałbym zacząć od pokazania tego jaką prędkość wysyłania posiadam ja sam.

[Obrazek: 106501456]

Jak widać szału nie ma i niestety nie mam możliwości na lepszy internet z powodu mojego miejsca zamieszkania, jednak bardzo chciałem prowadzić własny kanał na Twitchu, dlatego spędziłem przy ustawieniach OBS`a dobre kilka dni. Wreszcie udało mi się znaleźć ustawienia, które pozwalają mi prowadzić streama bez zbędnej pikselozy, lagów i w może nie zachwycającej jakości, czy nawet dobrej, ale średniej która w okienku wygląda całkiem okej. No dobrze więc zapraszam do zapoznania się z poradnikiem i przetestowania tego na waszym własnym łączu. Zapraszam !

I. Kodowanie.


[Obrazek: j4OHAqK.png]

Tradycyjnie zaczniemy od ustawień kodowania. Omówię dlaczego ustawienia są takie a nie inne.

1. Enkoder - Wybrałem enkoder "x264" z dwóch powodów. Wybierając enkoder "x264" mamy możliwość ustawienia większego zużycia procesora do Streama, przez co nasze łącze jest mniej zżerane, a Stream się nie zacina. Drugim powodem jest jakość lepsza niż w przypadku enkodera "Nvidia NVENC", dodatkowo wcześniej wspomniany enkoder nie wszyscy posiadają.

2. Balans jakości - Faktem jest, że Twitch zaleca wybranie opcji "Użyj CBR" co w skrócie oznacza stały bitrate, jednak zauważyłem, że nie warto używać tej opcji kiedy ktoś ma słabe łącze, ponieważ jakość Streama drastycznie spada. Wybierając balans jakości Stream działa podobonie, a moim zdaniem nawet i identycznie jak w wypadku używania "CBR", jednak jakość jest dużo lepsza, a przy nagłych ruchach obraz się nie rospikselizowywuje, a jeśli już to bardzo rzadko. "Balans jakości" polecam ustawić na 10, jeśli jednak pojawią się jakieś lagi możecie pokombinować z tą opcją.

3. Bitrate i rozmiar bufora - Jest to jedna z najważniejszych opcji OBS`a. Jeśli chodzi o tą opcję polecam ustawić ją na liczbę o 100 mniejszą niż wynosi wasza prędkość Wysyłania. Dlaczego ? Już wyjaśniam na moim przykładzie. Z moim łączem mógłbym wpisać tam liczbę 830 lub nawet 850, przez co jakość byłaby nieco lepsza, jednak razem z tą zmianą może pojawić się ryzyko, że przy spadkach prędkości wysyłania stream będzie się ścinał. Ustawiając liczbę nieco mniejszą od prędkości wysyłania, możemy być w 100% pewni, że stream działa płynnie i nie pojawiają się żadne ścinki. Polecam też zaznaczyć opcję "Użyj własnego rozmiaru bufora" i wpisać tam liczbę taką samą jak wpisaliście w okienku "Maksymalna przepływność".

4. Kodowanie dźwięku - Jeśli chodzi o opcje w tej zakładce nie będę się zbyt rozpisywał. Polecam wybrać kodek MP3 w którym fakt faktem jakość dźwięku jest o wiele niższa, niż w przypadku kodeka AAC, jednak dzięki temu zużywamy mniej łącza na przesyłanie dźwięku. Resztę zaznacie tak jak widać na screenie, jeśli jednak potrzebujecie minimalnie więcej prędkości zmieńcie "Przepływność" na 64.

II. Obraz


[Obrazek: 4Pl8glU.png]


1. Ustawienia własne - Tutaj polecam ustawić rozdzielczość Full HD, tylko po to, żeby mieć możliwość kombinowania z rozdzielczościami 480p, 720p itp.

2. Zmniejszenie rozdzielczości - Wybrałem tutaj rozdzielczość 1096x616, ponieważ stream wygląda lepiej niż w 480p :). To jedyny powód. Uwaga ! Nie zapomnij rozciągnąć obrazu z gry podczas podglądu w obs`ie. W przeciwnym wypadku, grę będzie widać na małej części ekranu.

3. FPS - Tutaj zalecam ustawić tak jak widzicie na obrazku powyżej. Dlaczego ? A dlatego, że nie chcemy zbyt przeciążać naszego łącza i gubić fps`ow.

III. Zaawansowane

[Obrazek: 47Kqg7x.png]

1. Główne - Okej xD na początku powiem, że nie wiem co robią te opcje które zaznaczyłem fajką. Po prostu z nimi stream działa mi nieco lepiej więc przejmy do opcji "Priorytet procesu". A więc tak, priorytet procesu odpowiada za to jak bardzo wykorzystywany jest do naszego streama. Ja jak widać ustawiłem go na Powyżej normalnego, ponieważ taka opcja dobrze spisuje się w moim wypadku. Jeśli jednak u was są lagi lub spadki fps`ow ustawcie go na Wysoki. Jeśli chodzi o czas buforowania sceny ustawcie tak jak na screenie.

2. Obraz Opcja "Preset x264" odpowiada za to jak bardzo nasz procesor jest wykorzystywany do streama. Dla przykładu, kiedy ustawimy tam Ultra Fast, nasz procesor będzie mniej wykorzystywany, ale kosztem większego wykorzystania łącza. Kiedy ustawimy opcję Slower nasze łącze będzie mniej wykorzystywane, kosztem większego wykorzystania procesora. Polecam ustawić tak jak na screenie, jeśli jednak macie bardzo dobry procesor możecie pobawić się z opcjami Slow i Slower czego ja osobiście nie polecam xD. Polecam natomiast zaznaczenie opcji CFR, przez co będziemy mieć stałe 25 FPS :). Resztę ustawcie tak jak na screenie.

Wychodzi na to, że to już jest koniec. Zapraszam do testowania i oceniania tego poradnika. Jak już wcześniej napisałem, może nie pozwoli wam osiągnąć idealnej jakości streama, jednak będzie ona wystarczająca do oglądania. Dodam jeszcze, że ustawienia te testowałem w grze Wiedźmina 2: Zabójcy Królów na ustawieniach grafiki Ultra. Pozdrawiam i mam nadzieję, że mój poradnik wam pomoże !
4 +1
0
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
Booże jak ty przy takiej prędkości streamujesz?
0 +1
www
0
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
Dzięki wielkie, od dłuższego czasu czegoś takiego szukałem, akurat znalazłem tutaj przypadkiem.
0 +1
12
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
0 +1
166
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
Nie ma opcji, chyba nawet z 240p będzie problem :(
0 +1

12
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
144p to tylko Pixeloza :/ ale zrobiłem testy i 240 co 2-3s małegi
0 +1
2
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
0 +1

www
12
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
I to jak ale nie 1080p i jakbyś zobaczył czy będzie płynny na 720p w dobrej jakości
0 +1
1
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu = Śpiewanie z wadą wymowy...
0 +1

23
RE: Streamowanie przy niskiej prędkości uploadu
0 +1

www