Ścinający się komputer

420
Ścinający się komputer
Cześć!

Jakieś 5 miesięcy temu podczas gry w CS:GO wywaliły mi się na ekranie artefakty. Kiedy zrestartowałem komputer coś się zadziało z kartą i odpalał się obraz w 800x600 i w rozjechanych kolorach z artefaktami. Dodatkowo nie dało się zainstalować sterowników. Naprawiłem to rozgrzewając kartę heatgunem. Po tym zabiegu śmigała jak gdyby nigdy nic. Zainstalowałem sterowniki i wszystko było dobrze aż do dziś.

Postanowiłem, że pogram sobie w Path of Exile. Wczoraj grałem normalnie(jakieś 2h) i dziś wyczytałem sposób na "fps boost", gdzie przy moim sprzęcie był on konieczny. Sposób ten polegał na całkowitym odinstalowaniu sterownika karty graficznej w trybie awaryjnym(wykonywał to program DDU) i ponowyn(już ręcznym)zainstalowaniu najnowszego sterownika w normalnym trybie. Kiedy sterownik został odinstalowany w trybie awaryjnym powrócił mi ekran z rocjechanymi kolorami, artefaktami itd. Po wejściu w tryb normalny było wszystko dobrze. Zainstalowałem sterownik, odpaliłem PoE, gram, gram i crash. Czerwone paski przez ekran i wciskam przycisk restart. Początkowo artefakty utrzymywały się na ekranie lecz po pewnym czasie znikły. Aktualnie jest wszystko dobrze, do czasu. Nawet przeglądając internet i mając otwarte zaledwie jedno okno np. forum potrafi mi się ściąć. Wyskakują na ekran artefakty i restart, kiedy się ponownie uruchomi jest wszystko dobrze i w przypadkowym momencie crash. 

Pisząc tego posta miałem 3 razy crasha. Robiąc grafikę albo będąc w środku projektu podczas montażu wolałbym aby mnie to nie spotkało. Karta to GeForce 8600GT. Podzespoły, konfiguracja etc. nie ma znaczenia. Wszystko związane jest z kartą graficzną. Macie jakieś porady, sugestie?

Edit: Bawiłem się we wcześniej wspomnianym programie i aktualnie nie mogę włączyć komputera. Artefakty a później czarny ekran. Jutro chyba zadziałam z heat gunem.
0 +1
91
RE: Ścinający się komputer
Wirusy, malware, robaki, albo zepsuta karta graficzna....
Tak szczerze mówiąc na stan dzisiejszy polecam elektroda.pl - tam pomagają ludziom, którzy mają problemy z kompem (i nie tylko). Mam nadzieję że nie dostanę jakiegoś bana czy cuś za polecenie innego forum, no ale.. tutaj są mniejsze szanse że ktoś da radę pomóc.
0 +1

1 409
RE: Ścinający się komputer
Jak bawiłem się kartami graficznymi, to miałem jeden podobny do Ciebie przypadek. Co ciekawe, karta waliła sterownikiem i artefaktami aż miło tylko podczas grania i wcale nie była mocno wykorzystywana. Wystarczyło ją obciążyć nawet w 50%. Natomiast w benchmarkach można było ją orać na 100% wydajności pod każdym aspektem i nie wykazywała żadnych błędów. Dawałeś 100% na rdzenie, 100% na VRAM, wszystko na maksa, TDP na 115% i kompletnie nic. Chodziła jak marzenie, gdzie nawet sprawna karta powinna już w takich warunkach od czasu do czasu się wysypać. Jak już przekonałem się, że coś jest nie tak z nią, to z ciekawości przeciągnąłem ją grubo ponad zalecane limity czasowe, aby nic nie spalić w np. FurMarku, OCCT czy Unigine Heaven. Po ponad godzinie spędzonej pod maksymalnym obciążeniem w tych programach karta nadal działała w benchmarkach bez problemu. A myślałem, że po prostu ją zjaram ;)

Co do karty oddałem do serwisu, podrapali się po głowie, bardzo się zdziwili że w benchmarkach chodzi na 100%, a w grach sypie się od razu. Nie myśląc za wiele dali nową, bez podania przyczyny. Aczkolwiek, że mnie ciekawość zjadała, jak to zawsze w takich przypadkach bywa, to szukałem i szukałem i w końcu znalazłem jakiegoś geek'a, po rozmowie z którym dowiedziałem się, że w 95% uszkodzona była pamięć V-RAM karty. Twój problem wygląda podobnie. Sprawdź kartę w benchamrkach, aczkolwiek pamiętaj aby w tych nienaturalnie mocno obciążających kartę nie trzymać jej dłużej niż 10-15 minut. Taki bezpieczny przedział w którym na pewno nic się nie stanie, jeśli karta jest sprawna. Jeśli będzie Ci wywalać w benchmarku, znajdź moment w którym to robi. Karta będzie niestabilna = coś w niej poszło w krzaki. Jeśli zaś nie wywali, to z pewnością poszedł V-RAM, na co wygrzewanie, podgrzewanie i inne piecyki raczej nie pomogą.
1 +1

www
420
RE: Ścinający się komputer
Jak na ten czas to pojawiły się takie same artefakty jak kiedyś i nie mogę włączyć komputera. Po ładowaniu win7 pojawia się czarny ekran i nic. Jutro ją podgrzewam bo i tak nie mam nic do stracenia a może pomoże. Dam znać co i jak. Wiem, że kiedyś bawiłem się z tą kartą w OC i po tym w cs zaczęła szfankować.
0 +1
1 409
RE: Ścinający się komputer
A dla pewności, jaki masz zasilacz i czy w nim nic nie brzęczy? Przyłóż ucho blisko niego (otwórz obudowę kompa) i posłuchaj. Takie rzeczy też dzieją się jak padnie linia 12V w zasilaczu, bo po prostu nie dostarcza wystarczającego napięcia i nie ma z czego komp ciągnąć mocy do normalnego funkcjonowania.
1 +1

www
1 256
RE: Ścinający się komputer
TheSebon napisał(a):Jak na ten czas to pojawiły się takie same artefakty jak kiedyś i nie mogę włączyć komputera. Po ładowaniu win7 pojawia się czarny ekran i nic. Jutro ją podgrzewam bo i tak nie mam nic do stracenia a może pomoże. Dam znać co i jak. Wiem, że kiedyś bawiłem się z tą kartą w OC i po tym w cs zaczęła szfankować.


Typowa oznaka śmierci karty.
Kilka miesięcy temu w ten sam sposób pożegnałem się z GTX 780.
0 +1

www
420
RE: Ścinający się komputer
@Tianse ten komputer ma już z 9 lat. Tam nie może być dobrego zasilacza. Ale z nim wszystko w porządku.

@MarTum No niestety się nie zgodzę. Właśnie wróciłem z rozgrzewania karty heat gunem i działa jak gdyby nigdy nic.

Wszystkie niedogodności, artefakty, spadek wydajności, już nic takiego nie występuje. Potrzebuję teraz jakiegoś narzędzia które pozwoli mi obciążyć kartę i sprawdzić czy mi ona nie wywali podczas np. montażu lub renderu itp. Tutaj pytanie kieruję do Tianse. Czym to zrobić bezpiecznie?


Edit: Zasilacz to: Tracer 4life 400, AC - 230V 4A 50Hz
0 +1
1 409
RE: Ścinający się komputer
1 +1

www
420
RE: Ścinający się komputer
Zrobiłem testy w Unigine Heaven. Temperatura w spoczynku 50C maksymalna jaką udało mi się uzyskać 66C. Żadnych artefaktów ani rozjechań etc. Pierwszy test wykonywany na LOW, Direct 9, fps poniżej 25, rozdzielczość native monitora. Inne testy, na różnych ustawieniach powtarzane przez kilka minut. Żadnych błędów. Można uznać kartę za stabilną?
0 +1
1 409
RE: Ścinający się komputer
Rzuć ją teraz w takim razie na minimalnie głębszą wodę, czyli do FurMarka na jakieś 10-12 minut. Jak tu będzie stabilna, to masz 99% pewności, że karta jest stabilna i nie będzie wywalać.
1 +1

www