AdSense

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

AdSense to program od firmy Google, dzięki któremu można zarabiać wynajmując naszą przestrzeń internetową na reklamy. W interesującym nas przypadku wypożyczamy miejsce na naszych filmach.

Przychody są naliczane od wyświetleń oraz kliknięć - te drugie są znacznie bardziej dochodowe. Ponadto istnieje współczynnik określający jaki procent przychodów otrzymujemy od YouTube - zazwyczaj oscyluje w okolicach 60-70% i jest rezultatem obliczeń wartości naszego miejsca reklamowego.

Spis treści

Jak dostać

Obecnie prawie każdy dostaje już na samym początku przygody z YouTube. Sygnalizuje to email:

Gratulujemy!
Drogi użytkowniku [user],
Gratulujemy. Możesz zacząć zarabiać na swoich filmach YouTube! Kliknij tutaj, aby rozpocząć.
Znajdują się tu ważne materiały źródłowe.
 Zasady uczestnictwa i wytyczne - Zapoznaj się z warunkami uczestnictwa i wytycznymi.
 Warunki korzystania z usługi
 Wytyczne dla społeczności - Poznaj swoją odpowiedzialność za zapewnienie pozytywnych doświadczeń naszym użytkownikom
 Ustawienia przychodów - Przejrzyj informacje na koncie Google AdSense. 
Z poważaniem
Zespół YouTube

Jak stracić

W wypadku niezaakceptowania zgłoszenia do programu partnerskiego można stracić możliwość korzystania z programu AdSense (ale nie zawsze).

Oczywiście z powodu rażącego nieprzestrzegania wytycznych dla społeczności także można stracić AdSense, filmy lub wręcz konto YT.

Email informujący o zablokowaniu AdSense:

Opcja dzielenia się przychodami została wyłączona na Twoim koncie
Witaj, [user],
wyłączyliśmy opcję dzielenia się przychodami na Twoim kanale w YouTube, ponieważ nie otrzymaliśmy od Ciebie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej posiadanie niezbędnych praw do komercyjnego wykorzystania wszystkich materiałów wideo i dźwiękowych w filmach zgłoszonych do programu dzielenia się przychodami.
Ponadto Twoje bieżące konto AdSense [email][numer AdSense] nie może być już powiązane z żadnymi innymi kontami YouTube.
Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji o włączeniu opcji dzielenia się przychodami.
Dziękujemy,
Zespół YouTube

Zgłaszanie filmu

Do każdego filmu trzeba oddzielnie pisać uzasadnienie. Dodatkowo, jeśli zaznaczyłeś użytek jakichś materiałów, to trzeba poczekać jakiś czas na ich weryfikację.

Uzasadnienie zgłoszenia

W uzasadnieniu zaznaczamy, jakich materiałów chronionych prawem autorskim używamy, a następnie piszemy w polu tekstowym uzasadnienie. W znakomitej większości przypadków takie uzasadnienie wystarcza:

Posiadam konieczne prawa lub wyraźną zgodę do wykorzystania komercyjnego całego materiału wideo oraz audio.

Oczywiście musimy naprawdę posiadać owe prawa. Pomóc w określeniu tego może YT>Help>Treści z gier wideo i oprogramowania

Oczekiwanie

Jeśli zaznaczymy, że materiał wykorzystuje materiały chronione, weryfikacja trwa około 1-2 dni (ale bywają tutaj bardzo duże wahania). Jeśli nie zaznaczymy, reklamy przy filmie powinny pojawić się natychmiast.

Rezultat

W razie niezaakceptowania zostanie wyłączone wyświetlanie reklam w tym filmiku (permanentnie) oraz dostaniesz następujące powiadomienie mailowe:

Witaj, [user],
Dziękujemy za przesłanie filmu „[video name]" ([addres to video]) do programu generowania przychodu. Wyłączyliśmy możliwość zarabiania na tym filmie, ponieważ nie mogliśmy zweryfikować, czy posiadasz wszystkie stosowne prawa do komercyjnego wykorzystania wszystkich znajdujących się w nim materiałów.

Jeśli możesz udostępnić dokumentację, że posiadasz wszelkie wymagane prawa do użytku komercyjnego wszystkich elementów filmu, poświęć chwilę, aby dowiedzieć się, jak zgłosić roszczenie dotyczące praw do filmu, a następnie prześlij dokumentację.

Pamiętaj, że możemy wyświetlać reklamy tylko w filmach atrakcyjnych dla reklamodawców. YouTube zastrzega sobie prawo do ostatecznej decyzji o włączeniu filmu do programu generowania przychodu i może wyłączyć możliwość zarabiania użytkownikom, którzy wielokrotnie zgłaszają filmy nieodpowiednie do generowania przychodu. Jeśli masz filmy oczekujące na sprawdzenie, możesz je wycofać z programu generowania przychodu, odwiedzając http://www.youtube.com/my_videos.

Dziękujemy,
Zespół YouTube

Przykładowe zarobki

Zarobki zależą od bardzo wielu współczynników, głównie od ilości wyświetleń oraz skuteczności działania (kliknięcia).

Można sprawdzić orientacyjne (zazwyczaj bardzo zawyżone) zarobki dowolnej osoby poprzez tę stronę:

http://socialblade.com/youtube/user/UŻYTKOWNIK/monthly

"UŻYTKOWNIK" => wybrany przez Ciebie użytkownik YT

Podatki

Ważnym jest, że od dochodu należy odprowadzać podatek.

Google AdSense: Informacje o podatkach

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj