Audacity

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Audacity jest darmowym programem służącym do nagrywania i obróbki dźwięku. Umożliwia on edycję wielu ścieżek jednocześnie. Posiada podstawowe efekty, a w najnowszych wersjach możliwość dodawania wtyczek VST.

Spis treści

Możliwości

 • wiele ścieżek
 • nagrywanie z dowolnego źródła (1 jednocześnie)
 • zestaw podstawowych efektów
 • Auto Duck (rzadko występujący efekt)
 • instalacja wtyczek VST

Wady

 • ograniczone możliwości standardowych wtyczek

Cena

Audacity jest darmowy, na licencji GNU GPL.

Wydajność

Porównanie wydajności programów dźwiękowych

Poradniki

Konfiguracja

Aby zacząć nagrywać musimy wpierw skonfigurować program. Wchodzimy: Edycja > Właściwości (Preferences)

Następnie w zakładkach:

 • Nagrywanie
Ustawiamy mikrofon na pożądany oraz mono (chyba że rzeczywiście mamy mikrofon stereo - rzadkość!).
 • Jakość
"Próbkowanie" na pożądaną wartość (zazwyczaj 48kHz lub 44.1kHz) oraz 32-bit float.
 • Katalogi
Możemy ustawić jaki katalog będzie używany dla plików tymczasowych.
W "Pamięć cache dźwięku" można ustawić, by Audacity zamiast nagrywać bezpośrednio do folderu na dysku, najpierw przechowywało dane w pamięci RAM. Czasami zdarza się, że jeśli inny program mocno używa dysku (np. wczytywanie w Assassin's Creed), pojawiają się ułamki sekund nie zarejestrowane przez Audacity. Prawdopodobnie jest to rozwiązaniem tego problemu - potrzeba testu.
 • Klawiatura
Bardzo przydatne skróty. Niestety nie globalne (nie zadziałają bez zaznaczonego okna programu), ale przyśpieszają pracę. Sugerowane jest ustawienie najczęstszych czynności na jeden, znaczący klawisz - szczególnie "Eksportuj...". Można też usunąć skróty dla pauzy oraz stopu, by nie wyłączyć przypadkiem nagrywania.

Nagrywanie

Naciskamy wielką, czerwoną kropkę. Możemy także posłużyć się skrótem klawiszowym.

Nagrywanie wyłączamy poprzez klawisz stopu (żółty kwadrat).

Zapis

Audacity korzysta ze swojego formatu projektu (.aup). W miejscu zapisu będzie znajdować się także folder trzymający wszelkie dane w projekcie. Jest to sugerowana forma zapisu od razu po nagraniu głosu.

Zapisujemy poprzez Plik > Zapisz projekt lub skrót Ctrl+S.

Eksport

Audacity jest w stanie eksportować dźwięk na wiele formatów - gama zależy od zainstalowanych kodeków. Mimo szerokiego wyboru zaleca się używanie 16bit PCM WAV jako formatu edycyjnego. Powodowane jest to jego praktyczną bezstratnością, obsługą we wszelkich programach oraz niską objętością w porównaniu do plików wideo (1h zajmuje ~330MB).

Aby wyeksportować nasz projekt naciskamy Plik > Eksportuj... - sugerowane jest ustawienie wygodnego skrótu klawiaturowego.

Odszumianie

Usuwanie szumu przebiega w dwóch krokach.

 1. Sampel szumu
  Aby Audacity wiedział co jest szumem a co nie, należy zaznaczyć mały fragment, gdzie jest cisza. Uwaga - wszelkie klikania i nawet co mniejsze odgłosy wpłyną niekorzystnie na jakość dźwięku po odszumieniu. Należy wybierać ostrożnie, najlepiej podgłośnić ("Wzmacniaj") fragment ciszy i zobaczyć, w którym momencie jest coś poza szumem.
  Zaznaczamy fragment gdzie nie ma dodatkowych dźwięków, jeśli podgłaśnialiśmy cofamy zmiany, następnie: Efekty > Odszumiacz > Get noise profile (guzik w pierwszej sekcji jeśli mamy spolszczone).
 2. Odszumianie
  Zaznaczamy całą ścieżkę mowy i ponownie wchodzimy w "Odszumiacz...", ustawiamy opcje (domyślne są dobre na start) i akceptujemy.
  Zamiast powyższego można zaznaczyć całą mowę i posłużyć się skrótem Ctrl+R, który automatycznie użyje odszumiacza z ustawieniami z ostatniego użycia. Uwaga, musimy najpierw pobrać sampel szumu.

Odszumianie w Audacity ma tę wadę, że każdorazowo musimy ustawiać sampel szumu. Jest to uciążliwe przy częstym odszumianiu. Istnieje trik by tego nie robić, przedstawiony na tym filmie: Audacity - odszumianie idealne.

Auto Duck

Wideotutorial użytkowania Auto Duck z obszernym komentarzem

"Broadcast" z Adobe Audition

Kopiowanie w Audacity znanego presetu "Broadcast" Multi Band Compressora z Adobe Audition

Linki

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj