Komputer

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Wydajność

Zwróćmy uwagę, że widzowie czerpią radość z 2 rzeczy: dźwięk i obraz. Warto aby były jak najwyższej jakości.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić płynnej rozgrywki z dobrymi ustawieniami A/V, to lepiej się nie brać za taką grę. Nie będzie Ci się przyjemnie grało, a widzom oglądało.

Poniższe wskazówki wynikają z tego, że jako widzowie chcemy doświadczyć wszystkiego, co gra ma nam do zaoferowania (a nawet jeszcze więcej - np. ciekawy komentarz).

Grafika

Grafika powinna być ustawiona przynajmniej na 3/4 swoich maksymalnych wartości. Należy ustawienia dobrać tak, aby podczas nagrywania możliwie w ogóle się nie cięło (FPS>25). Nie należy brać dosłownie limitu 3/4, raczej traktować go jako punkt odniesienia. Czasem niektóre ustawienia wyglądają prawie identycznie przy np. 50% i 100%. Przykładem takiego ustawienia jest AA (Anti-Aliasing) - różnica między 2x a 16x po wrzuceniu na YouTube jest niezauważalna.

Audio

Koniecznie 100% jakości dźwięku - niekoniecznie ilości głosów miksowanych, ale jakość maksymalna.

Procesor

Choć nie jest to konieczne, znacznie wpłynie na wydajność nagrywania posiadanie co najmniej 2 rdzeni, wtedy programy nagrywające będą używały drugiego rdzenia. W szczególności jeśli zamierzamy nagrywać gry ze Steama - sam jego proces zajmuje sporo czasu procesora.

Wniosek: ideałem są >=4 rdzenie, dobrze jest przy 2, kiepsko przy jednym.

RAM

Posiadanie dużej ilości (>=6GB) znacznie pomaga w edycji dużych plików. Gdy edytujemy kilkugodzinne sesje, przy małej ilości pamięci, komputer może stać się nieużywalny.

Zazwyczaj programy do nagrywania nie są pamięciożerne. Jeśli bez nagrywania grze nie brakuje RAM-u, to podczas nagrywania pod tym względem nie powinno być problemów.

ATI vs. nVidia

Głównym czynnikiem w tej kwestii są sterowniki. Od razu można powiedzieć- na nVidii można bardziej polegać. Zarówno kiedyś jak i teraz. O co dokładnie chodzi? O wspieranie konkretnych gier. O wiele częściej są problemy w konkretnych grach ze sterownikami ATI. Kiedyś było wręcz tak, że jedna gra w pełni działała na konkretnej wersji, a żeby zagrać w inną, trzeba było instalować starsze sterowniki. Obecnie jest znacznie lepiej, ale często spotyka się problemy łatwe do naprawienia przy nVidii, a ciężkie bądź niemożliwe przy ATI.

Dyski

Bardzo pożądane jest nagrywać materiały na dysk, na którym nie ma uruchomionej gry, systemu czy innych programów. Zapobiega to zbyt długiemu doczytywaniu się gry podczas nagrywania oraz związanym z tym klatkowaniem. Gdy nagrywasz na ten sam dysk będzie występować sytuacja, w której materiały są ciągiem nagrywane na HDD, a jednocześnie system/gra/inny program chcą coś z niego odczytać lub nań zapisać.

Wentylatory

Zbyt głośne mogą być słyszalne na nagraniu. Należy je konserwować, by działały cicho.

Gdy kupujemy nowe, należy starać się brać jak największych wymiarów - przy niższej wartości obrotów przepuszczają taką samą ilość powietrza, generując mniej hałasu.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj