Mowa (nagrywanie)

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania


Spis treści

Clean Up!

Przed nagrywaniem należy przeczyścić gardło, np. przepłukując je. Próby jego przeczyszczenia już podczas nagrywania brzmią strasznie. Tak samo zwróć uwagę, by nie spożywać w czasie nagrywania czegokolwiek, co ponownie zmusi do wyczyszczenia gardła. Gdy koniecznie chcesz coś takiego zjeść/wypić - lepiej zrobić przerwę na jedzenie/picie i ponownie przeczyścić przed kontynuacją.

Rozgrzewka

Głos jest jednym z dwóch najwyższych priorytetów w Zagrajmy (obok gry), dlatego warto by był jak najlepszej jakości, zarówno pod względem brzmienia, jak i wymowy. Dlatego warto go ćwiczyć oraz rozgrzewać przed każdym nagrywaniem.

Szczegółowe informacje o rozgrzewaniu głosu.

"yyy"

Ciągłe wstawki tego typu bardzo męczą słuchaczy. Tutaj ważna jest dyscyplina i praktyka. Wiedz, że moment ciszy jest o wiele lepszy, niż "yyy...". Jeśli coś odwróciło Twoją uwagę lub nie możesz znaleźć słowa - nie zatykaj byle czym.

Pomaga uświadomienie sobie, że to nie jest rozmowa - nikt Ci się nie wetnie w zdanie. Nie dotyczy oczywiście nagrywania grupowego - przy nim pomaga poniższe.

Jeśli często nie możesz znaleźć słowa - ułóż zdanie w głowie zanim zaczniesz mówić. Konkretniej - sprawdź w głowie, czy masz "gotowe" wszystkie słowa, jakie są Ci potrzebne. Praktyka sprawi, że z czasem coraz sprawniej będziesz to robić.

Emocje

Niektórzy bardziej emocjonalnie komentują, inni mniej. Najważniejsze, by emocje były naturalne - jeśli nie jesteśmy świetnymi aktorami, jakakolwiek próba pokazania emocji jakich się nie odczuwa będzie brzmiała fałszywie. Należy zauważyć, że jedni lubią mniej, inni bardziej emocjonalny komentarz.

Jest rzecz, jakiej należy się wystrzegać - nagrywania gdy jesteśmy zmęczeni, znudzeni etc. Będzie to słychać i odpychać. Tak samo jak komentarz monotonny - gdy ktoś mówi bez żadnej modulacji, a jeszcze gorzej - bez przerw, działa to usypiająco.

Z drugiej strony warto wiedzieć, że w głosie słychać, gdy mówiący się uśmiecha ;]

Jeśli zdaje Ci się, że nie jesteś w stanie się całkowicie wyluzować podczas nagrywania - poczytaj o pewności siebie.

Przekleństwa

Rażące nadużywanie świadczy o niskim poziomie kultury. Po prostu.

Generalnie przeklinania powinna toczyć się zasada kontrastu - w grach, gdzie klimat w ogóle nie pasuje do przekleństw bądź są skierowane dla młodszych (PEGI Twoim przyjacielem), powinno się ograniczać "plugawe słownictwo". Z kolei w grach, gdzie sami bohaterowie sypią przekleństwami, kwieciste słownictwo komentatora nie będzie kontrastowało. Tak, tak - z drugiej strony przesadna grzeczność w takich grach będzie kontrastowała, lecz kontrast w tą stronę nie jest tak rażący - odpowiednio zrobiony może być wręcz zabawny i stać się główną zaletą serii.

Pewność siebie

Dziwny, sztuczny komentarz, dodawanie na siłę żartów, mówienie byle czego byleby mówić, przepraszanie widzów za wszystko (oraz za rzeczy w przyszłości), proszenie o subskrybowanie itd. - są to typowe objawy braku pewności siebie. Z pewnością siebie jest taka cudowna rzecz, że to można nabyć. W przypadku nagrywania najlepszym środkiem jest po prostu nagrywanie - im więcej, tym lepiej będziemy się czuli za mikrofonem. Jak sobie pomóc? Nastawieniem. Gdy nagrywasz nie myśl o tym, jak widzowie będą Ciebie odbierać. Prosta rada, a zmienia zupełnie podejście i napięcie podczas nagrywania znika.

Pewność siebie jest bezpośrednio związana ze znajomością własnej wartości oraz wartości tego, co robisz. Fundamentem poznania swojej wartości jest gruntowna analiza zalet i wad. Gdy wiesz, że dobre filmy produkujesz, nie musisz szukać potwierdzenia u innych przez komentarze/kciuki/suby. Dzięki poznaniu swoich wad zrozumiesz, co możesz jeszcze poprawić.

Gdzie w tym wszystkim otwarcie na krytykę? Dzięki temu, że będziesz analizował zalety i wady swoich produkcji zrozumiesz, jak ważna jest krytyka, która potrafi Ci wskazać to, co umknęło Twojej uwadze. Należy zaznaczyć, że pewność siebie nie ma nic wspólnego z chęcią (lub nie) poprawiania siebie.

Uwaga - pewność siebie nie oznacza cwaniactwa, które jest przerostem pewności siebie, nie opartej na rzeczywistych podstawach.

Jak przemawiać z pewnością siebie, nawet gdy jej nie posiadasz (Inc.)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj