Normalizacja

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Normalizacja jest procesem wyrównywania poziomu dźwięku w naszym nagraniu w taki sposób, aby szczyt głośności był na ustalonym poziomie.

Głos

Stosując taką samą normalizację głosu przez całą serię można sprawić, że głośność będzie jednakowa pomiędzy sesjami nagraniowymi.

Należy uważać na to, że gdy krzykniemy amplituda potrafi znacznie skoczyć. Jeśli zdarza się nam raz nagrywać żywiołowo, a raz spokojnie - lepszym sposobem jest używanie hard limitera.

Gra

Jeśli w nagrywanej grze mamy ustawione 100% głośności, to wszelkie głośne dźwięki z wielu źródeł (oraz te miksowane przez grę) są obcinane gdy są zbyt głośne. Powoduje to kiepską jakość dźwięku i męczy uszy (właśnie dlatego wieloosobowe walki często nam przeszkadzają). Wystarczy wyobrazić sobie co się dzieje, jeśli mamy np. kilka głośnych dźwięków jednocześnie - po połączeniu jest to znacznie głośniejszy dźwięk. Jeśli nie mamy zapasu głośności, to nadmiar zostanie ucięty powodując pogorszenie jakości. Po pewnym czasie zauważalne staje się męczenie uszu.

Zaleca się ustawienie gry o wiele ciszej (np. 50%), a następnie znormalizowanie do pożądanej głośności.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj