Odszumianie

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Odszumianie, odszumianie... skąd się w ogóle szum bierze? Rozróżnia się dwa rodzaje: szum jednostajny oraz niejednostajny.

Spis treści

Szum regularny (mikrofonu)

Może być to zaskakujące, ale dotyczy mikrofonów z każdej klasy cenowej. Jednych mniej, drugich bardziej. Rzecz w tym, że usuwanie jest banalnie proste i bezstratne dla nagrywanego głosu - o ile jest wystarczająco duży odstęp sygnału (głosu) od szumu - właśnie ta statystyka pokazuje, jak głośny "naturalny" szum będziemy mieli w nagraniu (im większy odstęp, tym mniej szumu).

Wystarczy włączyć w jakimś programie nagrywanie mikrofonu w warunkach dosyć czystych (najlepiej powyłączać większe programy) - jeśli cały czas będzie coś łapało - to jest właśnie szum mikrofonu.

Usuwanie szumu regularnego

Banał - szum jest jednostajny, zawsze taki sam, więc wystarczy użyć zwykłego odszumiania - zaznacza się sekundę ciszy jako sampel i jedzie bez większego myślenia po całości odszumianiem. Proste i skuteczne.

Owe zeskanowane sample szumu nazywa się noise print. W niektórych programach można je zapisywać i dzięki temu zaoszczędzać czas.

Adobe Audition

Idealne odszumianie w Adobe Audition

Audacity

Idealne odszumianie w Audacity

Szum nieregularny (zakłócenia)

Tworzą się gdy nagrywamy przez kartę dźwiękową w komputerze (wysyłamy sygnał analogowy). W skrajnych przypadkach słychać poruszenia myszką. Najczęściej największe zakłócenia robi karta graficzna - po włączeniu gry nagle się pojawia niejednostajny szum, zmieniający się w zależności od wyświetlanego obrazu.

Problem nie dotyczy mikrofonów podłączanych przez USB!

Jak wykryć, czy nas ten problem dotyczy oraz w jakim stopniu? Nie musisz mieć podłączonego mikrofonu. Wręcz go odłącz. Następnie włącz nagrywanie głosu i włącz jakąś grę z grafiką 3D (najlepiej wymagającą). Uruchom "Nowa gra", bądź cokolwiek - byle karta graficzna miała obciążenie. Następnie zminimalizuj ją - jeśli na nagraniu było wtedy "coś" - to jest właśnie to. Możesz zakończyć nagrywanie i odsłuchać niemilca - trzeba znać wroga.

Usuwanie szumu nieregularnego

No cóż, tutaj jest pewien problem. Polega on na tym, że szum nie jest regularny - podając odszumiaczowi pewną próbkę szumu, niestety w innych miejscach szum będzie inny i odszumianie nie będzie tak efektywne. Za to jak podasz zbyt szeroki zakres szumu (gdy zmienia swoje brzmienie), to może nagle głoś dziwnie brzmieć - odszumiacz wytnie część Twojego głosu i będzie zniekształcony...

Rozwiązanie perfekcyjne

Szczepionka - mikrofon na USB. Po szumie pozostaje jedynie niemiłe wspomnienie.

Rozwiązanie dobre

Odszumianie adaptacyjne. Odszumiacz nie dostaje od Ciebie konkretnego sampla szumu, a sam stara się zorientować, co jest szumem, a co nie jest. Naturalnie będzie działać jedynie gdy nagrywa się oddzielnie sam głos.

Rozwiązanie dostateczne

Odszumianie standardowe, z definiowaniem sampla szumu. Jeśli dobrze się ustawi ów sampel, większość szumu znika, a głos pozostaje nietknięty. Niestety zdarza się, że podczas głośniejszych kwestii nagle będzie znów słychać szum - ponieważ znacznie zmienia się charakterystyka owego szumu podczas głośnej mowy (niektóre jego części zlewają się z głosem). Czy jest to wada jedynie takiego odszumiania? Badania trwają.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj