Przed nagraniem

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Przed każdym nagraniem

Musimy zadbać, by mieć możliwie identyczne ustawienia. Jedyny wyjątek to sytuacja, gdzie koniecznie musimy coś poprawić. Zapobiegnie to konieczności zmiany ustawień podczas nagrywania, co skutkowałoby np. zmieniającą się jakością nagrania. Konieczne jest także sprawdzenie, czy wszystko mamy identycznie ustawione w programach do nagrywania (zaniedbanie może prowadzić do katastrofy).

Ponadto przed nagrywaniem należy zwolnić zasoby komputera, by nie było nieprzyjemnych spowolnień gry z powodu programów działających w tle.

Ustawienia oprogramowania nagrywającego

Przed dłuższą sesją wypada sprawdzić, czy wszystko jest ustawione jak ostatnio - czy nie zmienialiśmy np. nagrywanej rozdzielczości testując coś itd. Czasami zaniedbanie tego prowadzi do katastrofy - utraconego czasu, czy też zupełnej katastrofy jeśli w grze nie ma zapisu do którego można wrócić (np. MMO).

Głośność audio odbierana przez Ciebie

Sprawdź, czy masz dobrze ustawioną głośność w słuchawkach (głośniki się nie nadają do nagrywania). Techniki są różne - możesz albo zapamiętać ustawienia (na ile % masz ustawione w Windowsie, ustawiając na max same urządzenia), czy odsave'ować fragment gry, w którym jest głośno. Zwróć uwagę, że najczęściej zbyt cicho jest lepsze, niż zbyt głośno - lepiej gorzej słyszeć wrogów (nie dotyczy wszystkich gier), niż przestawać momentami sam siebie słyszeć.

Zwolnienie zajętości pamięci i procesora

Aby zmaksymalizować wydajność nagrywania należy przed każdym nagraniem wyłączyć wszelkie zbędne programy, a w szczególności przeglądarkę.

Zwolnienie miejsca na dysku

Jedną z koniecznych rzeczy do swobodnego nagrywania jest wyczucie, ile materiału jest w stanie udźwignąć Twój dysk. Należy to wyliczyć - zobaczyć, ile minut przeciętnie przypada na każdy gigabajt nagrania. Dzięki temu będziesz w stanie obliczyć, ile godzin jesteś w stanie zmieścić - potem wystarczy sprawdzić, ile jeszcze jest wolnego, by dowiedzieć się ile czasu możesz nagrywać.

Pierwsze nagrywanie

Testowanie wydajności

Przed nagraniem pierwszego odcinka należy sprawdzić jaka jest wydajność nagrywania gry. Najlepiej to robić po prostu włączając nagrywanie i grając przez dłuższy moment, by wystąpiły wszystkie momenty mogące spowolnić grę lub uczynić ją głośną - np. walka z wieloma przeciwnikami. Dzięki takiemu nagraniu testowemu jesteś w stanie ustawić grę oraz głośności by wszystko pasowało do siebie - już przed pierwszym, normalnym nagraniem.

Tutoriale/instrukcja

Nawet nagrywając "na ślepo" należy się zaznajomić z tutorialami w grze oraz jej instrukcją. Dzięki temu unikniesz prostych błędów stylu gry, które mogą być ciężkostrawne dla widzów.

Klawiszologia

Bardzo ważne jest zaznajomienie się ze sterowaniem przed zaczęciem nagrywania. Ideałem jest nie wchodzenie do opcji podczas nagrywania w ogóle. Jeśli musisz - wytnij/przyśpiesz to. Czasem nie da się uniknąć zabawy z klawiszami, szczególnie jak np. w środku gry po raz pierwszy pojawia się pojazd, a gra nie jest na tyle przyjazna użytkownikowi, by w takim przypadku wyświetlić klawiszologię na ekranie.

Optymalny moment na cięcie między odcinkami

Niezależnie czy po każdym odcinku żegnasz się, czy też dzielisz odcinki po jednolitym, dłuższym nagraniu, bardzo przydatna jest wiedza kiedy najlepiej cięcia między odcinkami zrobić. Czasami nie będzie w ogóle takich momentów i wtedy będzie pełna dowolność (np. gry bez podziału na plansze/misje), lecz często dzięki tej wiedzy będzie można przed takim momentem zakończyć myśl i zrobić odpowiednio długi moment ciszy (w przypadku jednolitego, długiego nagrania) lub pożegnać się. Następnie, gdy wiesz że teraz będzie początek następnego odcinka, możesz skorzystać z tej wiedzy i umieścić pewne szczególne elementy zaczynające odcinek (najprostszy przykład: powitanie).

StarCraft 2: Heart of the Swarm ilustruje jaki to może być problem - czy zrobić cięcie po animacji po podsumowaniu misji, czy może tę animację dołączyć do początku następnego odcinka? Gdy dołączysz do końca - nie możesz jej zgrabnie skomentować, ale bardzo zachęca widzów do oczekiwania na następny odcinek (jest to zalążek następnego wątku). Gdy dołączysz do początku - możesz skomentować, ale początek przed misją może być bardzo długi. Czasami trzeba postępować zwinnie, do każdego odcinka dobierając inną taktykę, zależnie od rezultatu, ale to jest niemożliwe przy witaniu/żegnaniu się co każdy odcinek.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj