Spis grzechów Zagrajmerów

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poniższy spis jest skrojony tak, aby w miarę możliwości nakierowywać na rozwiązania podawanych wad.

Spis treści

Grzechy śmiertelne

Czyli widzisz i wychodzisz.

Nadmierne przeklinanie

Nadużywanie przekleństw jest oznaką szczeniactwa. Po prostu.

Mowa>Przekleństwa

Wady mikrofonu i jego ustawień

Ekstremalna cichość, brzęczenie, nagłe 3x głośniejsze stuknięcia - skutecznie męczą uszy słuchacza. Jeszcze na głośnikach nie jest tragicznie (oprócz cichości), ale na słuchawkach męczą przeraźliwie.

W to wchodzi także ekstremalny przypadek popów, gdzie są one znacznie głośniejsze niż reszta dźwięku i non-stop są wybuchy i tornada.

Audio>Niepożądane dźwięki

Kopiowanie innych

Powtarzanie sposobu komentowania innych Zagrajmerów. Skoro to tylko kopia (= coś gorszego), to po co to oglądać?

Inną rzeczą jest humorystyczne parodiowanie, ale ono się szybko przejada.

Bardzo mały rozmiar video

Zrozumiałe, gdy gra nie pozwala na większą rozdzielczość. Niedorzeczne, gdy to Crysis w 240p.

W obecnych czasach 480p to sensowne minimum, mile widziane jest 720p, a najlepsze i o najdłuższej żywotności jest 1080p.

Tragiczna jakość audio/video

Na ekranie mazugi i kwadraty, a dźwięk (nawet gry) pierdzi...

Eksport

Nieprzemyślane nagrywanie zaraz po premierze

Nagrywanie gry, która właśnie wyszła bez zorientowania się, czy naprawdę warto. Potem skutkuje to zawieszeniem serii lub kontynuowaniem "z musu". Dobry przykład: Duke Nukem Forever

Znacznie gorzej, gdy ktoś nagrywa nie sprawdzając tak podstawowych rzeczy jak wydajność owego nagrywania, klawiszologia itp. Zazwyczaj wtedy wita nas gra klatkowaniem i narzekaniem prowadzącego, że tego i tamtego jeszcze nie sprawdzał. Tak jest, gdy się chce na siłę być pierwszy na YouTube.

Pierwsze nagrywanie

Awersja do krytyki

Krytyka (nie mylić z atakowaniem) ma pomóc Ci w rozwoju kanału, zauważaniem wad i eliminacją ich. Z kolei jest wiele osób, które na każdą krytykę reagują alergicznie i nieadekwatnie - przez choćby sugestię wady nagle piszący dostaje bana, a komentarz znika.

Kanał = Twoje własne "podwórko", z którego możesz wyrzucić kogo chcesz i robić na nim cokolwiek się Tobie podoba. Oczywiście. Tylko gdy nie obchodzi Cię udoskonalanie swoich filmów, wymyślasz wymówki, aby tego nie robić, bądź masz tak słaby charakter, że nie zniesiesz krytyki - nie można się spodziewać po Tobie zbyt wiele.

Krytyka

Zawieszanie serii

Rozpoczynanie wielu serii i zostawianie powoduje, że nie można na Tobie polegać. Zrozumiałe jest przerywanie serii z powodów technicznych, także sporadyczne przerywanie z powodu braku chęci grania, jednakże każda taka przerwana i nieukończona seria zmniejsza Twoją wiarygodność i widzowie nie są pewni, czy warto przy Tobie zostawać - wiele lepiej znaleźć kogoś, kto na pewno ukończy grę.

Jeśli masz problem z kończeniem serii i wiele już zostawiłeś zawieszonych - spróbuj nagrywać serie w całości, a po ich skończeniu dopiero wrzucać.

Robienie na siłę

Zagrajmer męczący się przy graniu "bo widzowie chcieli tą grę" - nie wie co powiedzieć, zniechęcenie wręcz bije z ekranu. To nie tak działa, prowadzący zgubił się gdzieś... Nigdy nie dawaj sobą kierować w stronę, której naprawdę nie chcesz. Jeśli robisz głosowanie na następną grę, upewnij się, że są wśród możliwych opcji jedynie gry, które naprawdę chcesz nagrać.

Przeszkadzanie w istotnych fragmentach gier

Oglądając Zagrajmy większość widzów przede wszystkim chce poznać grę. Szlag trafia, jak w ważnych przerywnikach fabularnych prowadzący przeszkadza, a już totalna tragedia gdy je przewija.

To tyczy się również ważnych tekstów w grze - niektórzy przewijają je czym prędzej, gdyż "nie ma akcji!". Z kolei czasem zdarzają się teksty nieistotne, na które naprawdę szkoda czasu. Jeśli nie jesteś pewny co do tekstu, to przejrzyj go albo przeczytaj, albo przytnij ten fragment później w edytorze.

Odchodzenie z YT

Tysiące razy - "bo ktoś coś złego powiedział i zabolało". Lepsze są osoby na które można liczyć, a nie chwiejni ludzie, po których nie wiadomo czego się spodziewać.

Chamskie reklamowanie się

Przybiera różne formy.

U innych Zagrajmerów

Błaganie o dodanie na listę polecanych, czy też komentarze: "fajny filmik, zajrzyjcie też na mój kanał!". Tonący się brzytwy chwyta.

Przy swoich filmach

Błaganie w filmach o łapki, polecanie i "żółty, magiczny guziczek". Denerwuje niezmiernie - nie dość, że zajmuje czas w odcinkach, to jeszcze prowadzący uważa widzów za idiotów, którzy sami nie wpadną na pomysł użycia tych prostych funkcji YouTube. Może także świadczyć o braku pewności siebie prowadzącego, który musi podpierać się opiniami innych i cyframi.

Często to tworzy wręcz odwrotną reakcję - opuszczenie kanału, kciuk w dół itd. W przypadku braku pewności siebie czasem skutkuje narzekaniem prowadzącego na negatywne oceny i komentarze.

Fałszywe tagi

Wpisywanie popularnych, niezgodnych z treścią filmu tagów, by ktoś przypadkiem wszedł (i zostawił minusa z tytułem: "nie o taki film mi chodziło") - zazwyczaj używane są często wyszukiwane nicki oraz frazy (np. wykopowe "cycki").

Dziwne konkursy

Konkursy z żałosnym regulaminem, np:

 1. zasubskrybuj kanał
 2. dodaj do ulubionych
 3. daj łapkę w górę
 4. skomentuj

I grasz o gift code! O ile w ogóle ten gift code nie jest ściemą... Jest to niski sposób pozyskania pustych subów, z których prawie nikt nie będzie oglądał filmów.

Spytajcie się takiego prowadzącego o to w jaki sposób sprawdza, czy dana osoba np. dała łapkę w górę.

Uwaga, nie dotyczy to zwykłych konkursów, bez dziwnych wymagań co do subowania itd.

Akwizytorstwo

W podstawowej formie jest to wysyłanie reklam poprzez wiadomości lub komentarze na kanałach widzów.

Bardziej subtelne jest dodawanie przypadkowych osób do znajomych - ludzie wtedy sprawdzają kto zapraszał, a jeśli przyjmą takie zaproszenie, to otrzymują aktualizacje od tej osoby, co działa prawie jak subskrypcja.

Sub4sub

"Zasubskrybuj nas, my zasubskrybujemy Ciebie". 100 nowych subskrypcji, 0 wyświetleń.

Spojlerowanie podczas przechodzenia gry

Zdradzanie istotnych zwrotów fabuły - nieakceptowalne.

Przedstawianie gry w złym świetle

Prowadzącemu ewidentnie się nie podoba gra i zniechęca do niej widzów. Jednocześnie zniechęca ich do swojej serii. Dotyczy to głównie nagrywania "na ślepo" oraz serii wymuszonych przez publiczność. Zagrajmy to dzielenie się pasją, a nie męką.

Desynch dźwięku z obrazem

Jest to absolutnie nieakceptowalna wada. Jakkolwiek mały ułamek sekundy można przełknąć, to desynchronizacja o ponad sekundę zaczyna czynić film mocno nieoglądalnym.

Robienie dla widzów

Gdy prowadzący nie robi filmów dlatego, że lubi, ale dlatego, by nabić ilość widzów. Widz staje się bydłem, którego trzeba uzbierać jak najwięcej. Pobudki mogą być różne, żadna z nich pozytywna.

Oczojebne grafiki na kanale

Dotyczy starego wyglądu kanału - gdy tekst jest nieczytelny, ponieważ obrazeczki i kolory tła zlewają się z nim.

Świadczy o braku poczucia estetyki i utrudnia użytkowanie kanału.

Dramy

Jeszcze zrozumiałe jest odpowiadanie na ataki (chociaż często można to inaczej, lepiej załatwić), ale zaczynanie dram - katastrofa. Jeśli prowadzący przenosi sprzeczkę na filmiki - jest skreślony, zarówno jako zagrajmer, jak i osoba. Wyciąganie takich armat do jakiejś komentarzowej sprzeczki świadczy o mieszance słabości psychicznej, szczeniactwie i przeroście agresji. Mowa o filmiku, w którym przypuszcza się atak na adwersarza - cry-quit jest pod Odchodzenie z YT.

Chora atmosfera

Na kanale i przy filmach. Przejawia się różnie - mogą to być walki komentarzowe, faworyzowanie grupy widzów (i olewanie/atakowanie reszty), może to być odpychający opis kanału.

Przykład: opis kanału, w którym było (oprócz wielu innych, podobnych rzeczy) takie podsumowanie: "Pewnie i tak się nie polubimy." - dziękuję, zaoszczędziłeś mi straconego czasu na oglądanie Twojej twórczości.

"Sockpuppet account"

Czyli dodatkowe, anonimowe konta służące do nabijania łapek, subów itd. Prawdopodobnie najniższy sposób autopromocji oraz świadectwo niskiego poczucia wartości własnej.

Oszukiwanie

Cheating

Jeden z powodów przez które Zagrajmy jest ciekawe to jest wyzwanie, jakiemu stara się podołać prowadzący. Gdy używa kodów, edytuje świat lub oszukuje w inny sposób - jest skreślony. Szczególnie jeśli się do tego nie przyznaje.

Bywa, że owe edytowanie uatrakcyjnia serię - jednakże jest to sporadyczne. Nawet w takim przypadku zatajanie tego faktu jest poniżej jakiegokolwiek poziomu.

W sprawach kanału

Przykładowo film ma dużo negatywnych ocen, więc prowadzący usuwa a następnie pisze/mówi o tym, że YouTube skasowało jego film.

Grzechy ciężkie

Musi coś innego bardzo przyciągać, żebyś został na takim kanale.

Brak mutacji

Są wyjątki, ale poza nimi ten sam powód co w Wady mikrofonu i jego ustawień. Zwyczajnie lepiej się słucha głosu po mutacji.

Brak pewności siebie

Śmiech co chwilę, wstawianie na siłę żartów i inne rzeczy dla rozładowania napięcia. Większość cierpi na to na początku.

Mowa>Pewność siebie

Ciągłe przepraszanie za coś

Bezpośrednio połączone z brakiem pewności siebie, ciągłe przepraszanie za wszystko - począwszy od przerw w nagrywaniu przez jakość, aż do rzeczy przewidywanych ("dzisiaj kiepsko mi będzie szło, ponieważ (...)").

Przepraszanie np. w adnotacji/opisie za rzeczy, na jakie nie mamy wpływu, jest jak najbardziej zrozumiałe. Gorzej jest z przepraszaniem które ma maskować nasze lenistwo.

Przepraszanie za sprawy kanałowe

Jeśli musisz przepraszać za rzeczy odnośnie kanału - rób to w filmie-newsie. Takie wstawki w filmach z serii Zagrajmy stają się bardzo szybko przeterminowane - później ktoś podczas oglądania słyszy zupełnie zbędne mu teksty.

Przepraszanie za jakość

Zamiast przepraszać dopicuj odcinek, by nie musieć tego robić. Nawet jeśli oznacza to opóźnienie premiery o dłuższy czas.

Przepraszając za sprawy jakościowe okazujesz widzowi brak szacunku - widzi on, że nie chciało Ci się tego poprawić.

Przepraszanie na zapas

To już zupełna niedorzeczność. Pokazujesz możliwe słabe strony i nastrajasz negatywnie, wyczulając widzów na wspomniane wady. Jak wiesz, że coś będzie nie tak w tej sesji nagraniowej, to popraw to!

Powtarzalność

Nagrywanie wyeksploatowanego tematu nie dodając od siebie nic więcej. Przykładem są kopiowane w skali 1:1 poradniki z Minecrafta. Nazywa się to plagiat.

Nie dotyczy standardowych serii Zagrajmy.

Gadanie o głupotach zamiast o grze

Styl komentowania bywa bardzo różny, ale jest jedna ważna rzecz: jeśli chcesz opowiadać o swoim życiu - załóż (a/v/b)loga.

Prowadzenie wykładu

Mało kto chce słuchać przydługawego, przeczytanego z kartki lub wykutego na pamięć wykładu o budowie silnika odrzutowego - wszystko podczas przydługawego fragmentu, gdzie w grze nic się nie dzieje.

Ciekawostki - tak! Wykład - nie!

Autoplay

Bardzo przeszkadza gdy coś się od razu odpala po wejściu na kanał. Z różnych powodów.

Zaczyna się buforować - marnuje przepustowość, pauza nic nie wskóra (trzeba prawym>[stop download]).

Zaczyna grać gdy np. jest noc i wszyscy śpią, a głośniki są nadal podpięte. Czasem też można mieć słuchawki na uszach i nic nie gra albo coś cicho przygrywa, a nagle uderzenie niechcianej głośności...

Jeśli masz autoplay, będziesz wykształcał w widzach praktykę, by natychmiastowo pauzować film podczas widoku kanału. Każda tego typu rzecz zniechęca do częstych odwiedzin.

Autoplay "muzyki na kanał"

Deal jest prosty. Jednym muzyka trochę umili czas spędzany na kanale, innym będzie bardzo przeszkadzać. Odradzana jest jakakolwiek, a szczególnie z gwałtownym początkiem.

Autoplay własnego filmu

Zupełnie zbędne nabijanie pustych wyświetleń.

Wypada dodać, że zazwyczaj intra mają głośne podkłady - takie autoplaye ekstremalnie przeszkadzają.

Bardzo zły stosunek głośności gry do komentarza

Albo nie słychać komentarza, albo gry. W pierwszym przypadku robi się z tego gameplay z jakimiś zakłóceniami, w drugim... nie wiadomo co.

Normalizacja

Hard Limiter

Oczojebny quasi-watermark

Kolorowy "watermark" mający być podpisem autora (jakby głos to było za mało).

Jeśli chcesz koniecznie zawrzeć swój podpis, zrób go pastelowym (najlepiej białym) kolorem, półprzezroczysty. Mały. Weź pod uwagę, że przy tak długich filmach jak "Zagrajmy", watermarki będą wyświetlane całymi godzinami. Widziałeś kiedyś film w kinie posiadający jakikolwiek watermark? Dosyć często to świadczy o sileniu się na "profesjonalny wygląd", działając zupełnie odwrotnie.

Jeśli chcesz podpisać film - użyj swojego głosu!

Szczeniacki styl pisma

Nadużywanie emotikon i pewnych słów jak: "lol", "rotfl", "fail", "fag". Celowe (albo i nie) łamanie polszczyzny, np. "zief", "supuff". Setki powtórzeń pojedynczych znaków lub ich zlepków: "!!!!!", ".........", "hahaahaha", "lolololol". PoKeMoNowy styl "PiSmA" - patrzeć na to wszystko się nie chce.

Z motyką na słońce

Wybieranie wysokiego poziomu trudności, a później setki loadów zakończone zawieszeniem serii. Zagrajmy to nie pokazówka "jak jestem zajebisty", szczególnie że kiepsko to się kończy.

Poziom "normalny" w większości gier jest okay. Zwróć także uwagę, że nagrywanie czyni Twoją grę trudniejszą z kilku powodów, w tym: mniejsza wydajność komputera (kluczowe w FPSach) oraz dekoncentracja poprzez konieczność składnego komentowania.

Brak możliwości komentowania

Czy to na kanale, czy pod filmami. Odechciewa się przebywać tam, gdzie nie mamy prawa publicznego wyrażania swego zdania. Coś musi być "nie tak" z prowadzącym - boi się krytyki?

Czasami blokuje się komentowanie samego kanału na czas nieobecności - jest to zrozumiałe. Brak możliwości komentowania pod filmami nie jest zrozumiały.

Nieistniejąca dykcja

Prowadzący ma problemy ze składaniem zdań. Gorzej - słów. Często wynika z braku pewności siebie, ale także może być powodowane innymi czynnikami.

Mowa (nagrywanie), Emisja głosu

Brak znajomości języka gry

Prowadzący nie umie przeczytać lokacji (czasami nawet tytułu gry), nie rozumie tekstów, cutscenek itd. Komentarz jest bardzo ograniczony przez ową nieznajomość.

Często skutkuje to dodatkowymi grzechami jak pomijanie cutscenek, czy fabuły w całości. #Przeszkadzanie w istotnych fragmentach gier

Grzechy powszednie

Pomniejsze przeszkadzajki, których nie powinno być.

Gadanie o innych projektach

Jeśli podczas LP pojawia się np. "jeszcze w tym tygodniu wrzucę trzy odcineczki!" - być może oglądający w TYM tygodniu będą się cieszyć, ale pozostałym po co ta informacja?

Serie Zagrajmy to nie biuletyny/newsy.

Złote rady>Myśl o nowych widzach starych serii

Cięcie partów w przypadkowych momentach

Jeszcze jak prowadzący nic nie mówił, a także się nic szczególnego nie działo - to nie ma problemu. Gorzej, gdy w ciekawym momencie jest cięcie - tak, niektórym zajmuje trochę buforowanie, szczególnie w dobrej jakości (nie dotyczy to dobrze przyciętych cliff-hangerów).

Tragedia jest w momencie, gdy jest urwane zdanie - czy to komentarza, czy w grze - widzowie chcą wszystko słyszeć i zrozumieć.

Dzielenie na odcinki>Moment podziału

Męczące intro/outro

Zawsze identyczne (minus zmieniająca się cyferka) intro trwające ponad 10s w każdej, krótkiej części serii. Jeszcze dodać podobne outro i powstanie koszmar - oglądając playlistą masz co każdy part >20s bezsensownie straconego czasu.

Nie każdy oglądający ma przy ręku myszkę podczas oglądania - każda dodatkowa czynność wpływa negatywnie na odniesione wrażenia.

Intro i outro

Jedynie playlisty na kanale

Widok przesłanych filmów umożliwia przeglądanie filmów w kolejności chronologicznej. Ułatwia także bycie na bieżąco na kanale - gdy wrzuca prowadzący jakiś nowy film niezwiązany z seriami, to albo trzeba monitorować subskrypcje (a to znika), albo przeglądać wszystkie playlisty - niepotrzebne utrudnianie życia widzom, podczas gdy wystarczy zaznaczyć jedną opcję, by kanał stał się bardziej funkcjonalny.

Zgrzyty w fabularkach

Czuję niewyraźne pulsowanie. Napływająca do mego ciała świadomość z coraz większym przekonaniem stwierdza, że jednak nie chciałby się budzić. Cholerny ból głowy. Wydaję z siebie jęk niezadowolenia widząc jak silne światło razi moje oczy przez powieki. Zauważam suchość w gardle. I wszechogarniające gorąco. "Co ja wczoraj chlałem, benzynę?" - myślę. Światło jest nieznośne, oczy łzawią gdy próbuję się rozejrzeć w poszukiwaniu cienia i wody. Przewracam się na bok i czuję coś dziwnego:

- Piasek? - artykułuję zdziwiony.

Rozglądam się wokół. Plaża, woda - nikogo w zasięgu wzroku.

- Gdzie do cholery jesteśmy?!

Niniejszym klimat został brutalnie uduszony przez stare przyzwyczajenia.

Przeszkadzacze w tle

Ogólnie - niechciane dźwięki w tle, czy to łapane przez mikrofon, czy z innych programów w tle. Odgłosy domowników, koszenia trawy sąsiada, nowej wiadomości na gg, etc. skutecznie niszczą klimat gry.

Bekanie, mlaskanie itp.

Naprawdę nikt dojrzały nie chce tego słuchać - przejawiaj kulturę osobistą z szacunku do słuchaczy!

Bezsensowne adnotacje

Dorzucanie zbędnych adnotacji trwających zbyt długo wyrabia w widzach automatyczne wyłączanie ich od razu po rozpoczęciu oglądania. W takim przypadku widzowie nie dotrą do tych, które są sensowne.

Absolutnym bezsensem jest umieszczanie adnotacji trwającej cały film.

Adnotacje

Popy

Nieznośne dmuchanie, pierdzenie itd. skutecznie zniechęca do słuchania takiego komentarza.

Audio>Wybuchowe głoski

Czarne paski

Problem wspólny dla poniższych: paski są przesyłanymi danymi, więc niepotrzebnie marnują transfer. Nie jest to dużo, ale jednak jest.

Wokół filmu

Film na YT ma na stałe czarne obramowanie. Oglądając masz w każdym ustawieniu znacznie mniejszą rozdzielczość. Przykładowo by obejrzeć 360p trzeba ściągać 480p.

Po bokach

Zazwyczaj powodowane przez eksportowanie panoramy z niepanoramicznego filmu. Osoby posiadające monitor 4:3 po uruchomieniu filmu na pełnym ekranie będą miały czarne paski także na górze i na dole, często film będzie znacznie mniejszy niż być powinien (np. 720p nie będzie miał 100% wielkości na ekranie 1024x768 - będzie zeskalowany do 1024x576, czyli 80%).

Zasłużeni

Lista zasłużonych, którzy dali swój wkład do powyższego spisu, a nie są wyświetlani w historii edycji - w opisie zmian podawany jest ich autor.

 • Shinji-kun
 • Rav'Mel
 • RomanPL79
 • Roofix
 • Sworson
 • MugoX
 • zlyshogun
 • Khajiit
 • Mide
 • Zwaniec
 • MrZupapl
 • CarlSheppards
 • Cezar94PL
 • Falc00n
 • CarrotPL
 • apparatus
 • TheKonZeb
 • re4der
 • Vic83
 • SCARS
 • IConquer
 • SwatinaPL
 • welhermem
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj