Usuwanie zbędnych fragmentów

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Usuwanie nudnych, czy wręcz zbędnych fragmentów z filmów. Techniki usuwania są różne.


Spis treści

Wycinanie

Najbrutalniejsza technika, znakomita przy takich momentach jak wykonywanie save'a, łażenie po opcjach, czy wczytywanie gry (generalnie wszelkich rzeczy, które są po prostu zbędne). Nie jest jednak odpowiednia w momentach, w których widzowie chcą wiedzieć "jak do tego doszło".

Nudne chodzenie kolejny raz tą samą ścieżką lepiej przyśpieszyć, by wiadomo było, jak znalazłeś się w nowym miejscu.

Przyspieszanie

"Na chama"

Polega na zwyczajnym zwiększeniu prędkości pewnego fragmentu (razem z audio, nic dodatkowego nie robiąc). Jeśli znajduje się w tym komentarz - efekt może być bardzo paskudny dla uszu.

Podmiana audio

Czyli dorzucenie np. pasującej klimatem muzyki w tło, stopniowo wyciszając na początku samą grę i głos, a na końcu przyśpieszając ponownie i podgłaśniając (pomocne są przy tym gotowe przejścia dźwiękowe wbudowane w większość edytorów). Tak samo ową muzykę dobrze jest delikatnie wprowadzić i zakończyć. Dobrym rozwiązaniem jest użycie stopniowych wyciszeń (najczęściej nie będzie to dotyczyło początku dorzucanej muzyki).

Świetna technika, gdy chcesz przyśpieszyć materiały, w których audio nie jest jednostajne (np. powtarzalne walki).

Audio w zwykłym tempie

Najlepiej brzmiąca technika. Polega na tym, by kontynuować audio w normalnym tempie, podczas gdy obraz jest przyśpieszony. Działa znakomicie przy dłuższym chodzeniu i generalnie przy jednostajnej ścieżce dźwiękowej.

Jej wadą jest to, że czasem trzeba specjalnie dobierać moment startu, by fragment nie zawierał jakichś dodatkowych dźwięków. Mogą one zauważalnie nie zgadzać się z tym, co dzieje się na ekranie; np. słychać pluśnięcie w wodę, podczas gdy bohater już dawno z niej wyszedł.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj