Ogłoszenie: Jak szybko otrzymać pomoc na forum?
Jak szybko otrzymać pomoc na forum?
Zauważyłem, że na forum wiele osób nie wie jak się poprawnie zapytać, aby ktoś chociaż miał szansę jakoś pomóc.

O to lista rzeczy, które mogą wam sie przydać w szukaniu pomocy na forum.

[Obrazek: arrowright.png] 1. Sprawdź sam gotowe rozwiązania!
Możesz sam znaleźć rozwiązanie na swój problem, nie bądz leniem. O to lista działów, która może Ci w tym pomóc.
  • Poradniki - wszystkie poradniki dostępne na forum odnośnie zagrajmy w / let's play.
  • Dyskusja - Dyskusje nt. zagrajmy w, youtube, nagrywania, renderowania itp.
  • Problemy/Pytania - Tak! Także w tym dziale możesz znaleźć pomoc. Może ktoś miał podobny problem do Twojego i został on już rozwiązany?

[Obrazek: arrowright.png] 2. Poszukaj rozwiązania problemu używając wyszukiwarek.
W celu ułatwienia znalezienia danego wątku na forum istnieje wyszukiwarka! Możecie ją znaleźć [tutaj]. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swój problem, polecamy także wyszukiwarki internetowe, np. Google.pl

[Obrazek: arrowright.png] 3. Tytułuj poprawnie wątki.
Poprawne tytułowanie tematów to nie jest jakiś wymysł administracji, bardzo ułatwiają one przeglądanie forum. Dzięki temu masz większą szansę na znalezienie osoby, która zna się na rzeczy i wtedy ma duże szanse na wyświetlenie wątku. Tematy typu "Problem", "Help", "POMOCY!!?!??!?!?" nic nam nie mówią, wiemy już że Twój temat jest odnośnie jakiegoś problemu, ponieważ jest w tym dziale. Tytuł wątku powinien zawierać jego krótkie streszczenie/opis. Pomaga to także innym osobą szukającym odpowiedzi na ten problem (patrz punkt 1 i 2).

[Obrazek: arrowright.png] 4. Pisz poprawną polszczyzną.
Pisanie z błędami ortograficznymi, czy pisanie na odwal strasznie odstrasza, przynajmniej mnie. Nie mam ochoty pomóc komuś, kogo nie rozumiem.
Rady oraz więcej informacji klikając na poniższy obrazek.
[Obrazek: pppp2.png]

[Obrazek: arrowright.png] 5. Jeden problem, jeden wątek!
Nie pytaj w jednym wątku o rozwiązanie kilku problemów! Niektórzy myślą, że pisanie kilka wątków to spam. Nie! Właśnie od tego jest forum, aby wzajemnie sobie pomagać. Pisanie jednego wątku odnośnie jednego problemu znacznie ułatwia przeglądanie forum, oraz znajdywanie poprawnej odpowiedzi na problem przez innych użytkowników.

[Obrazek: arrowright.png] 6. Opisz swój problem dokładnie.
Według mnie jest to najważniejszy punkt. Potrzebujesz pomocy? OPISZ DOKŁADNIE SWÓJ PROBLEM! Wiele osób pisze wątki typu: "Mam problem z Sony Vegas" Fajnie... Skąd mamy wiedzieć co nie działa w tym programie? Nie chce się otworzyć? A może nie działa Ci zapisywanie plików. Drugim problemem może być nie podawanie wystarczająco dużo informacji przez użytkowników np. na temat ich komputera oraz oprogramowania, skąd mamy wiedzieć jak wam pomóc, gdy nie wiemy czego używasz? Dlatego stworzyłem dla was listę przykładowych rzeczy, które możesz dodać do swojego tematu:
  • Jakiego systemu operacyjnego używasz? (Windows XP/Vista/7/Inny.)
  • Dokładnie z jakim oprogramowaniem masz problem? (Podaj nazwę oraz wersje.)
  • W jakim języku używasz oprogramowania? (Jeżeli używasz oprogramowania w języku angielskim, może dla kogoś będzie łatwiej wytłumaczyć Ci co masz wybrać, ponieważ sam używa takiej wersji.)
  • Kiedy wyskakuje x błąd?
  • Jakiego modelu są Twoje akcesoria? (np. model mikrofonu)

[Obrazek: arrowright.png] 7. Nie podbijaj od razu wątków, nie pytaj "pomushcie mi!?".
Ludzie na forum pomagają z własnej woli, oprócz satysfakcji, nic nie otrzymują za udzielaną na forum pomoc. Nie myśl więc, że Twój problem jest najważniejszy, a ktoś ma obowiązek jak najszybciej go rozwiązać. Możliwe jest tylko podbicie tematu (używając przycisku Odśwież), gdy Twój wątek nie otrzymał odpowiedzi, a jest na dole strony, bądź na kolejnej stronie (Nie wcześniej niż 24h).

[Obrazek: arrowright.png] 8. Nie proś o zamknięcie wątku.
Jeśli otrzymałeś odpowiedź, która rozwiązała Twój problem, nie proś o zamknięcie wątku. Być może ktoś zna lepsze rozwiązanie, lub uważa, że należy w wątku jeszcze o czymś poinformować. Zawsze o zamknięciu wątku decydują Moderatorzy. Jeżeli jesteś pewny, iż temat został wyczerpany możesz użyć przycisku "Reportuj", aby moderator zamknął wątek.

[Obrazek: arrowright.png] 9. Nie błagaj i nie obiecuj milionów punktów reputacji za pomoc.
Punkty reputacji są jedynie dodatkiem i powinny być przyznawane dobrowolnie. Nie przekupuj osób milionami punktów reputacji. Nie do tego służy system reputacji. Więcej informacji na temat przycisku reputacji znajdziesz klikając w poniższy obrazek.
zagrajmyw,lets play

[Obrazek: arrowright.png] 10. Co zrobić jeżeli nie wiesz nadal jak postępować.
Jeśli nadal nie wiesz, jakie wątki i zachowania są nietolerowane zajrzyj do kosza. Tam zostają przenoszone wszystkie wątki, które nie mieszczą się w ogólnie przyjętych normach.


Temat został napisany na podstawie poradnika autorstwa Gigi-ego. Dziękuję.
www