Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Po co i na co SSD?

Po co i na co SSD?
Witam!
Mam zamiar niedługo ropocząć działalność na yt.
Słyszałem że dysk ssd pomaga w jakiś sposób w nagrywaniu.
Niestety, nie kumam Hardware'u, więc chciałbym się dowiedzieć:
-Co to jest?
-Jak może mi to pomóc w nagrywaniu?
-Ile przeciętnie kosztuje?

Notatka od Kulturalny Wilk, 13-03-2013 05:00:

Zmieniam enigmatyczny tytuł na wymowny.

polubienia 0 +1
RE: Po co i na co?
Dyski ssd są szybsze od zwykłych hdd, tak więc pewnie chodzi o wydajnosc.
polubienia 0 +1

RE: Po co i na co?
Dyski ssd są pod każdym względem lepsze od hdd jw. wspomniał ich szybsze działanie pozwala na szybsze (np renderowanie). Ich jedynym minusem jest właśnie cena , niestety nie podam ci teraz przykładów , ale ssd są droższe i to nie mało od ich odpowiedników hdd.
polubienia 0 +1
RE: Po co i na co?
Większość ludzi używa dysków ssd do partycji systemu. Daje to jakiś tam plus do wydajności systemu. Osobiście nie wiem czy jest sens przy obecnych cenach, zakup tego typu dysków.
polubienia 0 +1
RE: Po co i na co?
JAROMIR napisał(a):Dyski ssd są pod każdym względem lepsze od hdd

Skądże:
1. cena
2. przy zapisie wielkich plików zalety zanikają i mają podobne osiągi do dobrych HDD (czyli błędem jest kupowanie takiego do nagrywania filmów)
3. zużywają się znacznie szybciej niż HDD

SSD są świetne na system i programy, gdyż mogą w takim samym czasie odczytać dowolne miejsce dysku. Zwykły HDD ma głowicę, która fizycznie musi przeskoczyć do odczytywanego miejsca. Np. gdy spróbujesz wczytać dwa pliki o identycznej długości jednocześnie, to wcale nie będzie to trwać 2x dłużej, a trochę (czasami bardzo zauważalnie) więcej, gdyż co chwilę głowica musi przeskoczyć z miejsca, gdzie jest pierwszy plik, do drugiego i vice versa. W SSD problem nie istnieje, dysk jest odczytywany w tym samym czasie z każdego miejsca. Wadą jest to, że każdy odczyt trwa podobnie lub delikatnie dłużej niż ten sam odczyt w HDD gdy głowica jest na miejscu. Dlatego zaleta SSD zanika przy przetwarzaniu bardzo dużych plików, które są ułożone w jednym miejscu.
polubienia 0 +1

www
RE: Po co i na co SSD?
Cytat:2. przy zapisie wielkich plików zalety zanikają i mają podobne osiągi do dobrych HDD (czyli błędem jest kupowanie takiego do nagrywania filmów)
Śmiechłem skąd masz takie testy?

Cytat:3. zużywają się znacznie szybciej niż HDD
Coraz śmieszniej znów poproszę źródło, którym się kierowałeś.
polubienia 0 +1

www
RE: Po co i na co SSD?
kubn2 napisał(a):2. przy zapisie wielkich plików zalety zanikają i mają podobne osiągi do dobrych HDD (czyli błędem jest kupowanie takiego do nagrywania filmów)

Śmiechłem skąd masz takie testy?

Nie mogę znaleźć tego testu. Pokazywał on, że 2 dyski HDD w raid0 są wciąż gorsze od pojedynczego SSD, ale nie przy zapisie bardzo dużych plików. Przy jednym różnica będzie bardzo znaczna: http://www.tomshardware.com/charts/hdd-c...,2929.html http://www.tomshardware.com/charts/ssd-c...,2823.html

Co by nie było dysk SSD przeznaczony jedynie na nagrywane materiały pomoże jedynie podczas edycji, gdy szybciej assety będą się wczytywać oraz mniejszy lag przy przechodzeniu z jednego miejsca do drugiego będzie (on i tak jest mały). Nie przyśpieszy to zapisu (1080p to jakieś 34MB/s przy Frapsie i Dxtory@Lagarith, 68MB/s przy 60fpsach), tak samo renderowania, które jest głównie przez procek ograniczane.

kubn2 napisał(a):3. zużywają się znacznie szybciej niż HDD

Coraz śmieszniej znów poproszę źródło, którym się kierowałeś.

Pierwsze lepsze z netu: http://www.vista.pl/artykuly/14436_porow...brac_.html
"SSD są o wiele bardziej odporne na wstrząsy niż tradycyjne dyski twarde, ponieważ nie zwierają części mechanicznych. Ich wytrzymałość na wstrząsy jest o wiele większa niż HDD. Mają też większą wytrzymałość na zmiany temperatur. Za to pod względem procesów kasowania i zapisu wygrywają HDD – komórki pamięci flash mają ograniczoną żywotność jeśli chodzi o cykle kasowania, komórki typu SLC (przechowują jeden bit) są około 10 razy bardziej żywotne niż MLC (przechowują więcej bitów) – od około 10 000 do około 100 000 cykli kasowania."


BTW popracuj nad nastawieniem, bo gdy zdarzy się że kogoś chcesz wyśmiać i okaże się, że Ty nie masz racji - zrobisz z siebie samego pośmiewisko.
polubienia 0 +1

www
RE: Po co i na co SSD?
Jak wyżej wszyscy wymienili głównie chodzi o szybszą prace tego typu dysku
Jeżeli tak owego nie masz to najlepiej kupić sobie 250-500gb w zależności ile nagrywasz i jak często
polubienia 0 +1
RE: Po co i na co SSD?
Cytat:Nie mogę znaleźć tego testu. Pokazywał on, że 2 dyski HDD w raid0 są wciąż gorsze od pojedynczego SSD, ale nie przy zapisie bardzo dużych plików
Pytanie czy wiesz co to raid0?
Cytat:"SSD są o wiele bardziej odporne na wstrząsy niż tradycyjne dyski twarde, ponieważ nie zwierają części mechanicznych. Ich wytrzymałość na wstrząsy jest o wiele większa niż HDD. Mają też większą wytrzymałość na zmiany temperatur. Za to pod względem procesów kasowania i zapisu wygrywają HDD – komórki pamięci flash mają ograniczoną żywotność jeśli chodzi o cykle kasowania, komórki typu SLC (przechowują jeden bit) są około 10 razy bardziej żywotne niż MLC (przechowują więcej bitów) – od około 10 000 do około 100 000 cykli kasowania."
Oprogramowanie dysku SSD wyposażone jest w algorytmy dbające o to, by wszystkie komórki pamięci były wykorzystywane równomiernie. Wydłuża to znacząco długość życia SSD - najtańsze urządzenia wytrzymałyby ponad pięć lat zapisu i odczytu prowadzonego non stop 24 godziny na dobę.
Vista.pl-"bardzo dobry" portal.
polubienia 0 +1

www
RE: Po co i na co SSD?
Striping. Bierz pod uwagę, że dwa dyski HDD są tańsze lub w podobnej cenie jak jedno SSD.

Zgadza się, ale i tak wolałbym wynik faktycznego researchu zamiast suchych wyliczeń jakie prawie nigdy się na praktykę nie przekładają. Posiadasz jakieś linki do poważnych researchów na temat faktycznej żywotności SSD? Tutaj jest art o fail rate i żywotności HDD, pierwsze 6 lat, drugie 9-11lat: http://www.dailytech.com/Study+Hard+Driv...le6404.htm (art sprzed kilku lat, więc można optymistycznie przypuszczać, że to się poprawiło).
polubienia 0 +1

www