Zarabianie na streamowaniu/jutubowaniu to jeden z najczęściej poruszanych tematów. W poniższym tekście postaram się wam przybliżyć kilka form zarabiania. Znacie inne? Napiszcie o nich w komentarzu a na pewno je dodam. Czemu chciałbym zawrzeć w tym poradniku jak najwięcej źródeł dochodu? Ponieważ z doświadczenia wiem, że nawet regularnie streamując na Twitch.tv ~168h miesięcznie (tyle ile normalny etat w pracy) i mając ilość widzów oscylującą w granicach 1000-2000 nie będziecie w stanie osiągnąć dochodów na poziomie Polskiej średniej krajowej… Co w takim wypadku mają zrobić osoby, które chcą poważnie zabrać się za tego typu działalność, a ich średnia liczba widzów nie zbliżyła się nawet do 1000 osób? Dodatkowo zarobki z takich źródeł jak Twitch czy YouTube przychodzą do nas z około 2 miesięcznym opóźnieniem. Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek problemów (zamknięcie serwisu, ban, nie wiadomo co) nie tylko możemy utracić naszą „wypłatę” za aktualny miesiąc ale również za dwa wstecz. Nie jest to przyjemne o czym sam się przekonałem (zamknięcie serwisu streamerskiego GameCreds, czasowa blokada konta AdSense). W obliczu nie zbyt wysokich zarobków i możliwości ich utraty powstaje potrzeba dywersyfikacji (zróżnicowania) źródeł dochodu. Na szczęście internet daje nam wiele możliwości zarabiania
Reklamy Twitch/HitBox
Partner Twitch.tv
Podstawowa forma zarabiania na streamach. Polega ona na puszczaniu przez streamera reklam, za które następnie dostaje on wynagrodzenie zgodne z umową. W przypadku Twitch.tv wynosi ono 3,5$ za 1000 wyświetleń reklamy. Niestety nie sposób przeliczyć tego mnożąc ilość osób na streamie przez tą stawkę. Prawidłowo puszczając 6 reklam (3 min) dla 1000 widzów zarobek powinien wynieść 21$. Niestety nie jest on nawet zbliżony do tej kwoty i wynosi bliżej 2,1$ niż 21$ Należy pamiętać, że możliwość uruchamiania bloków reklamowych zarezerwowana jest wyłącznie dla partnerów serwisów streamerskich, a wymagania na partnera nie są małe.
Program partnerski Twitch
Program partnerski HitBox
Subskrypcje Twitch/Hitbox
Subskrypcje Twitch.tv
Kolejna forma zarabiania na swoim streamie to płatne subskrypcje. Płatne subskrypcje to dodatkowa opcja dla partnerów Twitch/HitBox udostępniana wybranym partnerom (kiedyś tylko tym największym, aktualnie chyba większości ). Głównym benefitem z bycia subskrybentem jest wyróżnienie takiej osoby na czacie poprzez ikonę streamera przed jego nickiem oraz możliwość używania emoticonów stworzonych przez streamera. W serwisie Twitch.tv koszt subskrypcji wynosi 5$/miesiąc z czego streamer standardowo dostaje 2,5$.
Reklamy YouTube
AdSense
Jeśli mówimy już o zarobkach streamera dodam jeszcze punkt o zarabianiu na YouTube. Będąc streamerem warto założyć swój kanał YouTube chociażby po to, aby umieszczać na nim najciekawsze wycinki z naszych lajwów. Możliwość zarabiania na filmach w serwisie YouTube wymaga założenia konta AdSense i połączenia go z kontem YouTube i jest dostępna już po wrzuceniu pierwszych filmów. Zarobki z reklam YouTube oscylują w granicach 0,3 – 2$ (standardowo liczyłbym 0,6$) za 1000 wyświetleń filmu.
Donate
Donate
Donate czyli darowizna na dowolny cel jest kolejną szeroko stosowaną formą zarobkowania przez streamerów. Zarobki z tego źródła zależą tylko i wyłącznie od chęci naszych widzów do wspierania nas drobnymi wpłatami. O ile można takie darowizny zbierać na swoje prywatne konto bankowe o tyle łatwiej skorzystać z serwisów umożliwiających płatność przy pomocy PayPal’a/karty kredytowej. Dzięki takim serwisom mamy również możliwość zapisywania listy donatorów do pliku .txt (możemy z niego skorzystać przy pomocy Xsplita lub OBS, aby wyświetlić listę na ekranie) lub wysłania jej do innej aplikacji (np SubAlert). Przykładowe serwisy obsługujące darowizny to: DonationTracker, ImRaising, StreamTip.
Programy afiliacyjne
G2A Goldmine
Praktycznie nie posiadając widzów można zacząć zarabiać w programach partnerskich sklepów. Zazwyczaj polega to na odsyłaniu swoich widzów na strony danych sklepów przy pomocy naszych „partnerskich” linków. W zależności od programu partnerskiego określona kwota lub procent z kwoty zakupów zasili nasze konto partnerskie. W profesjonalnych sieciach afiliacyjnych osoby odesłane przypisywane są do naszego konta na stałe i każdy ich zakup w przyszłości będzie przynosił nam zyski. Należy pamiętać, że programy te nie dotyczą wyłącznie sklepów z grami, ale również sklepów ze sprzętem komputerowym. Na zachodzie bardzo popularny jest pogram partnerski sieci Amazon, którego sklep niestety nie jest popularny u nas w kraju. Poniżej przedstawiam programy partnerskie, z których osobiście korzystam.
G2A Goldmine – sklep internetowy z dużą ilością gier i „marketem” (można sprzedawać swoje nie wykorzystane kody do gier). Zarobek uzależniony jest od ceny i rodzaju produktu. Dużym atutem jest dopisywanie kont „odesłanych” osób do konta partnera na stałe. Każdy kolejny zakup takiej osoby przynosi nam zysk.
Ceneo.pl – program partnerski porównywarki cenowej ceneo.pl . Nie tylko umożliwia on zarabianie na jakimkolwiek produkcie (można odesłać osobę na stronę z grą komputerową jak i pralką), ale również zarabianie na samym odesłaniu (około 20gr za wejście na stronę sklepu). Z uwagi na możliwość zarabiania na kliknięciach są one mocno weryfikowane i wszelkie próby sztucznego ich nabijania kończą się blokadą konta i środków.
Notatka od TFPR, 27-10-2014 21:07:
Dostajesz ostrzeżenie +20% za plagiat. |