Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Oświetlenie (softbox) z allegro?

Youtube-red  Oświetlenie (softbox) z allegro?
Znalazłem zestaw na allegro, w którego skład wchodzi statyw, softbox i żarówka. Chciałbym się spytać czy wystarczy do oswietlenia planu przy nagrywaniu w godzinach wieczornych, gdy jest ciemno? Wydaję mi się, że musialbym wymienic zarowkę, ale czy sam softbox i statyw są dobre?

http://allegro.pl/zestaw-studyjny-softbo...01611.html
polubienia 0 +1
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Dołączam się do pytania.
polubienia 0 +1

www
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Używam softboxów do oświetlenia planu i mogę powiedzieć tak:
1. Żarówka tylko 85W (400W), tym bardziej jak chcesz oprawkę na jedną żarówkę.
2. Mimo wszystko polecam oprawkę na 4 żarówki, bo wówczas możemy sobie regulować światło (0-2-4 włączone żarówki).
3. Jeśli chcesz oświetlić tylko i wyłącznie siebie od przodu, to jeden softbox wystarczy, aczkolwiek jak będziesz stał przed ścianą to będą duże cienie na niej.
4. Jeśli chcesz oświetlać green screen to potrzebne są minimum 3 softboxy, ponieważ dwoma oświetla się greenscreen i jednym siebie - to takie minimum które ja sam osobiście stosuję, jak to wychodzi możesz zobaczyć na filmach.
5. Jeśli softboxy to tylko ze sklepu ELTEC. Mega sklep z solidnym towarem. Dwa mam od nich i jeden z innego sklepu, to żałuję że trzeciego zamówiłem gdzie indziej, bo to szrot totalny. Do tego ELTEC jest bezproblemowy, jak była spalona jedna żarówka to od razu wysłali kuriera z nową i zabrali spaloną, ja nie poniosłem żadnych kosztów.
6. Przy jednej żarówce może być ciężko, aby starczyła sama w nocy. Dwie na pewno by wystarczyły. Ja jak nagrywam w domu, to przy swoich 3 softboxach zamykam żaluzje, aby mi żadne inne światło nie wpadało do pomieszczenia, bo i tak mam jasność totalną.

Przykładowe zdjęcie prezentujące plan, które kiedyś wstawiłem na swój fanpage jak miałem okazję rozłożyć się na większej przestrzeni, nagrywałem wówczas odcinek o krzywych wieżach:
https://web.facebook.com/tianse17/photos...=3&theater
polubienia 0 +1

www
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Patrzylem ten sklep eltec, w moim budzecie znalazlem statyw z parasolka z zarowka taka jak mowiles czyli 85W 400W za troche ponad 100zl. Oplaca sie?
http://eltec.pl/WYPOSAZENIE-STUDIA/Zesta...230cm.html
PS. Bede nagrywal biurko na ktorym bede robil prace plastyczne
polubienia 0 +1
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Parasolka niezbyt się do tego nada. To bardziej służy do uzyskania pół-sferycznego oświetlenia i głównie stosuje się do rozjaśniania tła za sobą lub pomieszczenia w którym się nagrywa, jednak nie da to takich rezultatów jak sofbox.

W sumie dlatego że Maciek dołączył się do pytania, postanowiłem cyknąć fotki aby zobrazować i pomóc w wyborze odpowiedniego oświetlenia biurka. Przedstawię oświetlenie w 4 wariantach. Oczywiście nie bawiłem się w specjalnie ustawianie softboxa żeby nie było cieni i takich tam detali, tylko żeby Ci zobrazować jak to w ogóle świeci i czego można się po danym oświetleniu spodziewać. Na dworze jest ciemno, żaluzje mam zasłonięte, także światła z dworu nie było, ciemnica totalna w pokoju i zdjęcia robione bez lampy. Akurat badam statystycznie matchmaking w Armored Warfare, to i nawet kartka na biurku się znalazła ;)

1. Zwykłe oświetlenie pokoju, bez żadnego softboxu, nic. Sama żarówka z żyrandola.


[Obrazek: rnkoeectis2y.jpg]

2. Wykręciłem jedną żarówkę i włączyłem softbox tylko na jedną żarówkę. Światło pokojowe zgaszone, żeby nie barwiło na żółto.

[Obrazek: mj3hy9d0pke0.jpg]

3. Dwie żarówki włączone, światło pokojowe nadal wyłączone.

[Obrazek: 3t4pn2rfvbl1.jpg]

4. Włączone 4 żarówki, światło w pokoju wyłączone.

[Obrazek: 77faq1tdaefs.jpg]

Zdjęcia bez żadnego oświetlenia nie było sensu robić, bo byłaby ciemnica z plamką jasności od monitora. Moim zdaniem 1 żarówka to za mało i na żywo było to lepiej widać, optimum zaczyna się przy 2 żarówkach. Cztery już może trochę za mocno rozjaśniały kartkę, chociaż jeśli miałbym wybierać pomiędzy czterema a jedną, to zdecydowanie postawiłbym na 4 żarówy. Chociaż w rzeczywistości to wyglądało trochę inaczej, to znaczy 2 i 4 żarówki był bardzo do siebie zbliżone, oświetlenie z jedną żarówką daleko odbiegało od dobrego oświetlenia. Trzeba wziąć poprawkę na te zdjęcia, jako że był robione aparatem ze smartfona, czyli zwykłym gówienkiem.


Dla ciekawskich dodaję jeszcze jedno zdjęcie jakie znalazłem mojego małego planu z nagrywania czwartego odcinka z Ciekawologii przy właczonych 12 żarówkach 85W (400W), tylko tym razem zrobione o ile dobrze pamiętam Sony NEX 6, więc lepiej oddaje realia:

[Obrazek: 7fesay0928yy.jpg]


W razie dalszych pytań służę pomocą :)
polubienia 1 +1

www
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
A czy jak na początku kupię taką parasolkę to bede mogl w jakis sposob jeszcze jedną zarowke dolozyc?
polubienia 0 +1
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Nie, od tego są oprawki na żarówki. Oprawka na żarówkę ma 1 slot, to wchodzi jedna żarówka.
polubienia 0 +1

www
RE: Oświetlenie (softbox) z allegro?
Ok dzieki glupie pytanie XD. Dzięki za pomoc
polubienia 0 +1