Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Opuszczony kanał i brak wypłat z adsense, a podatki

Opuszczony kanał i brak wypłat z adsense, a podatki
Hej, mam takie pytanie. 
Mam stary opuszczony kanał YT z włączoną monetyzacją i konto adsense na którym mam już zgromadzone jakieś tam przychody(wynik szczeniackich marzeń o zostaniu gwiazdą intetnetu  :D ). Nie dostaję ich jednak na konto bankowe, bo miałem tam ustawiony jakiś wysoki próg wypłat. 
O kanale jak i adsensie kompletnie zapomniałem w ostatnich latach i przypomniało mi o nim dopiero pismo z USA które dostałem 2 tygodnie temu. To pismo to chyba jakie amerykański PIT. 
Odkurzyłem więc hasło do konta adsense, (zalogowałem się tam pierwszy raz od bodajże 5 lat), a tam jakieś komunikaty, że muszę uzupełnić jakieś dane podatnika i że mam wstrzymane płatności plus cyfrowa wersja tego samego PITu.

Czy powinienem teraz podjąć jakieś kroki? Wypełnić te dane, rozliczyć podatek w kraju lub zagranicą, czy mogę tę sprawę po prostu olać? Na koncie adsense mam zgromadzone jakieś 600 zł (sam nie wiem skąd, widocznie ktoś tam jeszcze w moje filmiki klikał przez te wszystkie lata), ale w sumie jakoś bardzo mi na nich nie zależy, bo dotąd nie wiedziałem nawet o ich istnieniu. Jestem skłonny z nich zrezygnować jeśli zaoszczędzi mi to kłopotów i zachodu. Tak jak mówię, kanał w YT wisi i nadal są tam wyświetlenia, więc nie kasuję go z samego chociażby sentymentu, bo kiedyś miałem z nim dużo frajdy, ale kompletnie się nim nie interesowałem gdzieś od 2016 r. i zapewne nigdy do niego nie wrócę.

No więc co radzicie zrobić? Liczę na opinie kogoś kto bardziej niż ja siedzi w temacie YouTube, Adsense i ogólnego zarabiania w Internecie, bo ja kompletnie nie mam o tym pojęcia. Tak jak pisałem wyżej, będąc młodym chłopakiem założyłem kanał i konto Adsense, a potem słomiany zapał zgasł i zapomniałem o tym całkowicie.
polubienia 0 +1
RE: Opuszczony kanał i brak wypłat z adsense, a podatki
Z tego co kojarzę to to jest słynny amerykański PIT. Amerykańskie ustawodawstwo wymaga jego wypełnienie, żeby potwierdzić, że nie jesteśmy obywatelem amerykańskim. To kojarzę - raczej musisz wypełnić.
polubienia 0 +1

RE: Opuszczony kanał i brak wypłat z adsense, a podatki
Jeżeli ominęły Cię te wszystkie formalności związane ze zmianami na YouTube, to powiem Ci tak. Pewnie dostałeś dostałeś od Google pismo 1099 misc. To coś takiego jak odpowiednik polskiego PIT 11. Jest to informacja od YouTube ile zarobiłeś i ile zapłacono podatku i dostaje to IRS i Ty, a generuje go Google jako twój pracodawca. Ten dokument jest dostępny 4 lata. Później go usuwają. O tym że jesteś polskim rezydentem i że rozliczasz się w Polsce jest Wniosek w8 Ben który uzupełniał każdy youtuber żeby dostawać hajs. Jeśli złożyłeś ale nie podawales szczegółowej informacji o tym skąd pochodzisz to pobierano Ci do 30% z tych zarobków, ogólnie to można to unieważnić wchodząc na stronę internetową google z tym dokumentem.1099misc. Ważne żeby być zalogowany na odpowiednie konto. Odpowiadasz na dwa pytania i już. Inną rzeczą która Cię interesuje to to, że jeżeli nie miałeś jakiej kolwiek wypłaty na konto bankowe z AdSense, nie musisz się z tego rozliczać i możesz olać sprawę. Nie wiem dlaczego nie każdy dostał taka informacje. Bo ja np. takiej nie dostałem, ale pod swoim filmem z W8Ben, rozmawiałem odnośnie tego 1099 misc z jednym z widzów i razem doszliśmy do tego, że to nic takiego jak informacja podatkowa.
Ogólnie jeśli zarabiasz to się z tego rozliczasz w Polsce, ale musisz dokładnie określić w YouTube skąd jesteś.
polubienia 0 +1