FAQ

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Sprzęt

Jaki mikrofon kupić do x zł?

Patrz Jaki mikrofon kupić?. Dla leniwych są następujące propozycje:

Możesz także sprawdzić co na ten temat było pisane na forum.

Czy headset X będzie dobry do nagrywania?

Nie będzie. Żaden headset nie jest dobry (jak na swoją cenę) do nagrywania głosu, który zamierzamy opublikować. Headsety są optymalnym wyborem do komunikacji sieciowej, gdy wygoda jest znacznie ważniejsza niż jakość nagrania.

Audio#Headset vs. oddzielny mic + słuchawki

Jaki mikrofon kupić?

Przede wszystkim zaznajom się z wiedzą teoretyczną w dziale Audio. Następnie przejdź do porównań mikrofonów, by wybrać najbardziej Tobie pasujący.

Bierz pod uwagę, że nagrania na mikrofonach analogowych (nie USB) mogą wystąpić dosyć istotne różnice jakości w zależności od używanych kart dźwiękowych.

Jaki komputer kupić?

Sprawdź Polecane ZESTAWY KOMPUTEROWE i części oraz PORADNIK LAPTOPY.

Weź pod uwagę, że do nagrywania będziesz potrzebował większej wydajności niż do samego grania przy identycznych ustawieniach. Nikt nie powie Ci dokładnie jak bardzo większej. 2-3x więcej klatek (60-90 przy standardowych 30fps filmu) zazwyczaj jest obietnicą bezproblemowego nagrywania.

Pytania na ten temat możesz zadawać w dziale "Sprzęt komputerowy".

Jakie słuchawki kupić?

Przede wszystkim potrzebujesz zamkniętych słuchawek, by dźwięk nie wypływał na zewnątrz (i nie był łapany przez mikrofon). Najlepsze pod tym względem są słuchawki wokółuszne.

Top słuchawek over-ear (wokółusznych) na head-fi.org - w przypadku szukania opinii dot. konkretnego modelu zaleca się użycie wyszukiwarki.

Więcej informacji o słuchawkach + porównania.

Szukasz headsetu? Słuchawek razem z mikrofonem? Poczytaj także jaki mikrofon kupić.

Nagrywanie

Jaką grę wybrać?

Wybór gry

Jaką grę na pierwsze Zagrajmy?

Wybór gry#Pierwsze Zagrajmy

Jaki nick wybrać?

Musi identyfikować Ciebie - etykieta w której zamkniesz całość swej nagrywającej osoby. Jeśli nie potrafisz nic wymyślić, to nikt Ci nie pomoże i jesteś skazany na porażkę przez swój brak kreatywności.

Jak się przywitać?

Sytuacja analogiczna do: #Jaki nick wybrać? - jeśli masz jakieś propozycje, to możesz się spytać na forum. Jeśli nie masz - nie licz na innych, gdyż nie wykonałeś niezbędnej pracy umysłowej by zasłużyć na szacunek odpowiadających.

Czy mam dobry głos do Zagrajmy?

Jednemu się spodoba, innemu nie, a dla jeszcze innej osoby to będzie zwykły, nie wyróżniający się głos. Stosunek procentowy tych grup jest dla każdego głosu różny. Można jedynie uniwersalnie powiedzieć, że po mutacji ludzie będą bardziej na "tak" niż przed nią.

Nagranie dźwiękowe z tym pytaniem możesz puścić w dziale "Problemy", przykładowo posługując się soundcloud. Jeśli chcesz puścić wideo, w szczególności normalny film na kanale, to powinno ono wylądować w dziale "Filmoteka".

Jakim programem nagrywać?

Zadawanie tego pytania zazwyczaj mija się z celem, gdyż prawie każdy chwali przez siebie używany. Z popularniejszych wyróżniamy:

Który najszybciej działa?

To zależy od komputera. Musisz u siebie przetestować wszystkie, które Ciebie interesują.

Mikrofon buczy/szumi

Jeśli Twoja karta dźwiękowa (do której jest podłączony mic) jest wewnątrz komputera, to nie da się tego problemu uniknąć - będziesz mieć szum modulujący się wg. tego, co się dzieje w komputerze. Pozostaje próbować odszumiać lub kupić sprzęt taki, w jakim karta dźwiękowa jest na zewnątrz.

Dodatkowo absolutnie każdy mic ma szum regularny, którego można się bez problemu pozbyć standardowymi technikami.

Warto zauważyć, że odszumianie dźwięku nagranego razem z grą może być katastrofalne w skutkach.

Mikrofon nagrywa na jedną słuchawkę

Jeśli używasz Audacity, to ustaw w nim:

Edytuj>Ustawienia>Audio I/O>Nagrywanie>Kanały>1(Mono)

W innych programach powinno być analogicznie, czyli powinna pomóc zamiana sposobu nagrywania na mono.

Podczas nagrywania drastycznie spada ilość klatek

To normalne, przyzwyczaj się. Zazwyczaj także maksymalna ilość klatek będzie równa ustawionej we Frapsie. Aby nagrywać płynnie, gra bez nagrywania musi chodzić Ci z wiele większą płynnością niż 30fps. Najlepiej przynajmniej 60fps (ale różnie bywa).

By coś z tym zrobić, należy zmniejszyć ustawienia graficzne, nawet włącznie z rozdzielczością. Nie nagrywaj half-size - jakość i płynność gorsza niż przy graniu po prostu w mniejszej rozdzielczości.

Zwróć uwagę także na sprzęt, jaki może ograniczać nagrywanie - głównie dysk twardy. Jeśli nagrywasz na kiepski dysk zewnętrzny - jego zbyt słaba przepustowość może być problemem. Generalnie także dobrze jest ustawić inny dysk na nagrania niż ten, na którym mieści się gra.

Skype/itd. - jak nagrywać rozmówców oddzielnie od gry?

Nagrywaj grę tak: http://www.youtube.com/watch?v=8GN9Y4nirq4 Głosy rozmówców niech oni sami nagrają i Ci prześlą. Swój głos odrębnym programem, tak jak jest wszędzie zalecane. Synchronizować siebie do rozmówców możesz za pomocą MP3 Skype Recorder - on nagrywa jednocześnie Ciebie i rozmówców w stereo - po jednej stronie Ty, po drugiej rozmówcy (ma bardzo złą jakość, ale do synchronizacji wystarczy, szczególnie że nie jest obciążający dla komputera). Siebie do gry zsynchronizujesz jak zwykle.

Audacity/Free Sound Recorder/itd. - nagrywa także grę

Masz zintegrowaną kartę dźwiękową? Niestety potrzebna Ci inna karta dźwiękowa, choćby tania na USB.

Fraps/Dxtory/itd. - nagrywa także głos

Przede wszystkim nie możesz używać windowsowego nasłuchu mikrofonu. Sprawdź, czy masz odznaczone:

Urządzenia do nagrywania>Mikrofon prawym>[Właściwości]>[Nasłuchiwanie]>Nasłuchuj tego urządzenia

Fraps

Sprawdź, czy odznaczyłeś "Record external input" w zakładce [Movies].

Dxtory/itd.

Sprawdź źródło nagrywania. Nie może to być "Stereo Mix" czy "Wave".

Głośność - ledwo mnie słychać

Najpierw sprawdź, czy przy ustawieniach głośności (Urządzenia do nagrywania>Zaznacz mikrofon>Właściwości>Poziomy) nie masz zbyt niskiej wartości. W razie potrzeby możesz użyć "Zwiększenia wydajności mikrofonu", jednakże odradza się - zwiększa to ilość dziwnych szumów.

Sprawdź także zakładkę [Zaawansowane] - pokombinuj z formatem.

Jeśli powyższe nie pomoże, to musisz albo zmienić mic, albo nagrywać głos oddzielnie i w czasie edycji właściwie dobierać głośności (sprawdź hasła: normalizacja i hard limiter).

Czym nagrywać gry?

Nagrywanie gry (oprogramowanie)

Nagrany film nie chodzi płynnie

Nagrałeś film, ładnie szło bez przycin, a jak próbujesz go odtworzyć to co jakiś czas klatkuje? Nie martw się, nagranie jest dobre - to Twój odtwarzacz nie radzi sobie z ilością danych. Jak wyrenderujesz film w edytorze to będzie bez przycinania działać.

Adobe Audition nie chce nagrywać mikrofonu

Ustaw dobrze zarówno program jak i ustawienia audio głośników oraz mikrofonu w Windowsie. Oto przewodnik: Adobe Audition#Nagrywanie dźwięku.

Action! - eksportuje się tylko kilka sekund filmu

Jeśli posiadasz oryginalną wersję wystarczy że zainstalujesz najnowszą aktualizację. Dzięki temu nagrane klipy będą nagrywane od razu do formatu avi. Jeśli nie posiadasz - zaopatrz się w nią.

Action! - dźwięk z gry oraz mikrofonu się desynchronizuje (jedna ścieżka)

Aktualnie nie ma prostego i szybkiego rozwiązania tego problemu. Nawet sam producent przyznaje się do tej wady programu. Jedyną opcją jest nagrywanie mikrofonu programem Audacity, a dźwięku gry Action'em.

Far Cry 3 nagrywa się w złych kolorach

Najprościej to rozwiązać poprzez zmianę używanego w grze DirectX z 11 na 9. Alternatywa to spróbować metody z dołu tego posta.

Edycja

Film mi się wolno renderuje

Normalnym jest, że film się renderuje np. 2-3x tyle, co trwa. Warto zostawiać renderowanie na noc. Jeśli chcesz je przyśpieszyć - podkręć lub zmień procesor. Możliwe też jest, że bardzo kiepski inny podzespół (np. płyta główna) bruździ - częste przy podejrzanych składakach z np. Allegro.

Sprawdź także, czy Twój program używa wszystkich rdzeni.

Do jakiego formatu renderować?

Eksport

Czy taka jakość audio/video wystarczy?

Obejrzyj i sam powiedz. Nie ma dobrego argumentu przeciwko wysyłaniu jakości zalecanej przez YouTube (patrz: Eksport), która jest maksymalną jakością dostępną w tym serwisie.

Treść jest ważniejsza niż jakość, ale zaniedbywanie tej drugiej jest wciąż istotną wadą. Jeśli nie masz tak dobrego internetu by wysyłać standardową jakość, to postaraj się zwalczyć ten problem (np. zwiększając opcję lub wysyłając z innego miejsca). Jeśli chodzi o szybkość renderowania - jest identyczna, a nawet krótsza jeśli zajmujesz się karygodną dodatkową konwersją.

Dowiedz się jak ustawić swój edytor filmów, by od razu dawał standardową jakość YouTube.

Czym konwertować filmy?

NICZYM. Dokładnie przeczytaj: Eksport#Dodatkowa konwersja

Jak skleić nagrany oddzielnie dźwięk mowy z grą?

Potrzebny Ci klaps. Nie, serio, taki jak w filmach. Powiedź coś głośnego i krótkiego podczas naciskania przycisku nagrywania Frapsa, a także wyłączając nagrywanie - powinno w większości gier starczyć. Jeśli trzeba dodatkowy klaps wewnątrz, to można robić albo tak, albo wydać ten sam krótki i głośny dźwięk podczas robienia czegoś znaczącego (np. pierwszego poruszenia myszą).

Można także synchronizować po klawiaturze - jeśli mikrofon wyłapuje klawiaturę (u niektórych nawet dźwięk gry), to wystarczy dopasować do tego, co dzieje się na ekranie. Ta metoda może być bardzo kiepska jeśli przesunięcie jest zbyt duże i brak bardzo znaczących momentów. Odradzam, choć czasem może okazać się ostatnią deską ratunku, np. gdy zapomnisz dodać zwykłego klapsa, lub przez zmianę rozdzielczości się rozsynchronizuje głos z grą.

 1. Nagrywanie>Klaps synchronizacyjny
 2. Synchronizacja mowy do gry

Jak wydobyć dźwięk z filmu przy edycji?

Wyrenderuj, lecz sam dźwięk. Np. do wav.

Metoda dla Premiere Pro

Jak zrobić, by gra się ściszała gdy mówię?

Szukana technika - Auto Duck.

Sony Vegas - czarne ekrany w wyeksportowanym pliku

Options>Preferences i odznaczasz Close media files when not the active application.

Topic

YouTube

Jak się wybić?

Czytaj: Jak wypromować swój kanał?

Dlaczego nikt mnie nie ogląda?

W skład oglądalności wchodzą następujące czynniki: to, jak bardzo Twoja twórczość jest pożądana (potencjalny oraz rzeczywisty popyt) oraz promowanie kanału. Jeśli przez długi czas się utrzymuje niska oglądalność mimo prób promowania - najprawdopodobniej tworzysz treści już wyeksploatowane i się nie wyróżniają ponad inne.

Lektura uzupełniająca

Hejterzy mnie atakują

Dlaczego?

Możliwości sprowokowania osoby do działalności hejterskiej (poświęcania czasu oraz innych środków na działalność przeciwko konkretnej jednostce, tutaj: Tobie) są m.in. następujące:

 • Twoje materiały zawierają kontrowersyjne opinie, w tym najczęstsza przyczyna: publiczne krytykowanie innych osób (krytykowanie popularnych często było przyczyną wandalizmu o dużej skali na kanale krytykującego, szczególnie jeśli popularny odpowiedział na zaczepkę)
 • jesteś konkurencją
 • budzisz zazdrość (np. ilością widzów, którym podobają się Twoje materiały)
 • robisz negatywnie odbierane rzeczy poza swoim kanałem (np. natrętne reklamowanie się, np. pod filmami innych: "super film, wpadnijcie też do mnie!")
 • zraziłeś do siebie osobę, która ma skłonności hejterskie (to też częściowo się pokrywa z kilkoma powyższymi punktami)

Jeśli jedynie masz słabe materiały - nikt nie będzie sobie zadawał trudu by np. masowo minusować Twoje materiały. Zostawi jeden, np. by YouTube nie polecał temu użytkownikowi więcej podobnych treści i pójdzie dalej.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim wyciągnąć nauczkę na przyszłość. Poza tym można:

 • przeprosić i pogodzić się (wykonalność zależna od powodu)
 • banować jeśli osoba jest Tobie znana
 • wyłączyć oceny/komentarze (najnowszych) filmów na pewien czas
 • zamknąć kanał

Jakie partnerstwo wybrać?

Poczytaj dział "Partnerstwo, AdSense"

Jak wypromować swój kanał?

Promować się można na dwa sposoby:

 • aktywnie - pojawiając się w różnych miejscach (w niektórych przypadkach to jest zwykła reklama)
 • pasywnie - robiąc takie filmy, które ludzie będą chcieli oglądać oraz polecać innym

Aktywnie

Bezpośrednio reklamować kanał można np. na forach takich jak LetsPlej.pl - jest to największe forum o Zagrajmy w Polsce.

Współpraca z innymi Zagrajmerami także potrafi realizować ten cel, gdyż widzowie drugiej osoby Ciebie poznają (i vice versa).

Pasywnie

Większość Zagrajpedii jest o tym, jak robić filmy lepsze niż robisz obecnie - zapoznaj się z nią.

Limit 15min - jak się go pozbyć?

Limit 15min>Zdejmowanie

Własne miniatury - jak dostać?

Możliwość ustawienia dowolnych miniatur w filmach jest rozdawana losowo. Jedynie przystąpienie do prawdziwej umowy partnerskiej (nie chodzi o zwykły AdSense, który teraz jest przez YT mianowany "partnerem") daje miniatury od razu.

Firma XYZ zgłosiła roszczenie do mojego filmu

Jeśli wyświetlana firma nie jest posiadaczem praw, np. producent lub dystrybutor gry, to spokojnie zgłaszaj roszczenie.

Roszczenia>Usuwanie bezpodstawnych roszczeń

Camtasia - wysłany film jest podwójnie wstawiony

Camtasia#Problemy

Generowanie przychodu (AdSense) - o co chodzi?

AdSense

Generowanie przychodu - co wpisać w polu uzasadnienia?

Całą prawdę, hehe ;] Generalnie tekst: "Posiadam konieczne prawa lub wyraźną zgodę do wykorzystania komercyjnego całego materiału wideo oraz audio." jest bez problemu łykany.

AdSense>Uzasadnienie zgłoszenia

Generowanie przychodu - dlaczego nie pojawiają się reklamy?

Musisz każdy film oddzielnie zgłaszać do udziału w programie AdSense oraz poczekać na akceptację.

AdSense>Zgłaszanie filmu

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj