Dzielenie na odcinki

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mamy materialik, świeży i pachnący. Teraz pozostaje wziąć go na ostro narzędziem do przycinania. Jakiej długości mają być odcinki? Kiedy dzielić?


Spis treści

Długość odcinków

O to, jak długie mają być odcinki, toczą się zażarte dyskusje. Prawda jest taka, że robisz jakie chcesz, bo to zależy od gustu. Za to są pewne gry, które należy potraktować specyficznie. Tak samo istnieje metoda wyboru długości konkretnych odcinków, którą warto znać.

Po pierwsze, należy się poważnie zastanowić i ustalić sobie pewien limit. Należy określić jak maksymalnie długi ma być Twój pojedynczy odcinek. Jak to ustalisz - czytaj dalej.

Podział przy misjach

Jeśli gra ma wyraźny podział na np. misje - dobrze jest to wykorzystać. Zadania mogą one być bardzo długie - w tym pomaga algorytm podziału binarnego.

Algorytm podziału binarnego

Pierwsza faza - dopóki masz materiału na ponad 2 swoje maksymalne długości misji (np. wybrałeś max. 30min na misję, a masz ponad godzinę materiału), to dziel przy 30min, przestrzegając dobrego momentu podziału.

Kiedy zostanie nam materiał na ponad 1 odcinek, ale jednocześnie na mniej niż 2 - podziel materiał przy połowie. Przykład: nagraliśmy 1h10min, a ustaliliśmy sobie maksymalną długość na 40min. W takim przypadku staramy się zrobić dwa odcinki po ok. 35min (oczywiście nie robiąc podziału bezmyślnie w dokładnie tej minucie, lecz używając poniższych wskazówek).


Moment podziału

Dobry moment podziału ma następujące cechy:

  • Nie mówisz w tym momencie - komentarz to jedna z kluczowych spraw - ucięty będzie niezrozumiały.
  • W grze nie ma ważnych wydarzeń/dialogów - oczywiście nie chodzi o to, że np. jest spora bitwa, ciągnąca się przez kilka odcinków. Chodzi o to, by nie przerywać jakieś przemowy, finiszowania bossa, cutscenki, itd.
  • W grze jest moment przyhamowania akcji

Są gry, w których zawsze coś się dzieje - wtedy należy wybrać najmniej intensywny moment.

Uwaga: lepiej jest dosyć znacznie skrócić bądź wydłużyć odcinek, niż wybrać jakiś zły moment. Trzeba wtedy się zastanowić, czy nie będzie takiego samego problemu z następnym odcinkiem i wymyślić najsensowniejsze rozwiązanie.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj