Nagrywanie

Z Zagrajpedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poniżej opisane są rzeczy uniwersalne dla nagrywania jako takiego.

Spis treści

Nagrywanie ze stoperem vs. nagrywanie sesjami

Przez limit 15min oraz narzucone niekoniecznie dobre schematy ("na początku i końcu absolutnie każdego filmu i parta muszę się odpowiednio witać i żegnać") wielu prowadzących nagrywa ze stoperami - by wiedzieć, kiedy mija owe 15min. Ma to praktycznie same wady w stosunku do nagrywania sesjami. Jakie? Musisz za każdym razem włączyć stoper (proszę, jeśli musisz to robić - nie informuj o tym widzów na początku filmu...).

Czasem też używanie stopera jest powiązane z małą powierzchnią na dysku na nagranie - ten problem trzeba jak najszybciej wyeliminować, zapewnić sobie dysk, mogący pomieścić tyle materiału, by nie było potrzeby odmierzania czasu.

Klaps synchronizacyjny

Jeśli nagrywamy głos w oddzielnym programie niż grę, będzie nam potrzebny znany z kinematografii klaps synchronizacyjny - sposób pokazania, że to jest ten sam czas jednocześnie w audio i video. W zasadzie wyróżnia się 2 rodzaje takich klapsów:

Klaps na początek/koniec nagrywania gry

Polega na powiedzeniu czegoś bardzo krótkiego i głośnego podczas wciskania przycisku startu/stopu nagrywania gry. Dzięki temu na początku/końcu nagrania pojawi się górka głośności i będzie można ładne synchronizować w edytorze.

Zaleca się stosować taki klaps na początku i na końcu. Ważniejszy jest ten na końcu, ponieważ czasem program nagrywający grę potrafi na samym początku nagrywania zmulić i zacząć naprawdę nagrywać 1-2s po naciśnięciu. Zazwyczaj to się nie dzieje przy kończeniu. Jeśli nasz program potrafi przymulać na początku i na końcu (lub się desynchronizuje), należy używać metody podanej poniżej.

Klaps w grze

Polega na mówieniu czegoś i np. poruszaniu myszą w tym samym momencie. Może wyglądać np. tak jak na samym początku tego filmu. Dzięki temu możemy zsynchronizować idealnie grę także w wypadku, gdy po pewnym czasie się desynchronizuje gra do mowy (wystarczy wtedy co jakiś czas w wyciętym z filmu fragmencie powtarzać) - w rzadko której grze się to zdarza, ale jednak.

Nie nagrywaj jak jesteś chory

Będąc chorym w większości przypadków będzie Ci gorzej szło. Może kusić mnóstwo czasu na potencjalne nagrywanie, ale zastanów się, czy za jakiś czas będziesz ze swojego dzieła dumny.

W standardowe przeziębienie i grypę wchodzi także katar, ból gardła itd. To wszystko w bardzo wymierny sposób wpływa negatywnie na jakość.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Drukuj lub eksportuj